Köşe Yazıları

Zararı ne zaman öğrenilecek?

Editör’den…

Zararı ne zaman öğrenilecek?

 

Anız yangınının sebep olduğu zararların hepsi birden bir yangında ortaya çıktı.

Samsat ilçesine bağlı Ovacık köyünde, her hasat mevsiminde olduğu gibi yine bildik görüntüler ortaya çıktı ama bu defaki farklıydı. Anız yakayım derken, bütün köyü de yakacaktı.

Belki köy yanmaktan kurtuldu ama kendisi anızı farklı yollardan temizlemekten kaçındı ama komşularına oldukça zarar verdi.

Toprakta yaşayan canlılar telef oldu, bitki verimsiz hale geldi. Bütün organik maddeler yandı.

Anız yangınları, sadece yangının olduğu tarlaya değil, komşu tarlalardaki hasat edilmemiş ürünlere, traktörlere, meyve bahçelerine, bunların etrafındaki çitlere, telefon direklerine, civardaki yerleşim yerlerine, ortamda yaşamını sürdüren yaban hayatına ve özellikle ormanlara, koruluk ve ağaçlık bölgelere telafisi mümkün olmayan zararlar veriyor.

Bunu herkes biliyor ama nedense sözleşmişçesine herkes de anız yakıyor.

Suç olduğunu, zararlı olduğunu, önü alınmaz sonuçlar doğuracağını da herkes biliyor.

Bu, sorumsuzluk deyip geçiştirilmeyecek kadar önemli.

Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ziraat Odaları ve konuyla ilgili olanların mutlaka daha çok, daha sık bilgilendirme yapmaları, anız yakma merakını en aza indirebilir mi diye düşünmeden edemiyoruz.

Gazetemizde “Kurs sayımız düşük” diye bir haber var. Belki de asıl mesele, “istihdam sorunu olan” bir kentte yetersiz kurs olduğu gibi, anız yakılan bir kentte bilgilendirme eksikliği olmasıdır, kim bilir?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu