Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba
01 Nisan 2015 Çarşamba, 09:35
Üzeyir Ergül
Üzeyir Ergül uzeyir-ergul@hotmail.com Tüm Yazılar

Yüksek konut fiyatlarının kazananı mütahitler ve bankalardır…

Yüksek konut fiyatlarının kazananı mütahitler ve bankalardır…

Günebakış gazetemizde 28 Mart 2015 Cumartesi günü yayınlanan ilimizdeki konut satışları ile ilgili aşağıda yer vermiş olduğum haber doğrultusunda Adıyaman konut piyasası ile ilgili bir değerlendirme yapmak istedim.

Adıyaman’da Şubat ayında 347 konut satıldı

Adıyaman’da 2015 yılı Şubat ayında 347 adet konut satıldı. Adıyaman tüm iller içinde Şubat ayındaki konut satış değeri bakımından 49. sırada yer aldı ve Türkiye genelinde Şubat ayında satışı yapılan 95 021 konutun %0,4’ü kadar paya sahip oldu. Şubat ayında gerçekleşen 347 konut satışının 183’ü ilk satış olarak, 164’ü ikinci el satış olarak gerçekleşti.

Adıyaman’da Şubat’ta satışı yapılan 347 konutun %34,6’sı (120 konut) ipotekli satış olarak gerçekleşti.”

Gelişmekte olan iller statüsündeki yerinde saymaya devam eden ilimiz Adıyaman’da son bir kaç yılda hiç kimsenin tahmin etmediği şekilde yükselen konut fiyatlarının önüne geçilemiyor. Gerçekçi olmayan konut fiyatlarının bu kadar yüksek tutulmasının birkaç sebebi var.

Banka faizleri ve arsa karşılığı daire uygulaması ilimizde konut fiyatlarının bu kadar yüksek olmasının en önemli iki nedeni olarak gösterilebilir. Bunun yanında şehrin doğu ve güney mahallelerinde konut ve arsa fiyatlarının batı ve kuzey mahallerine oranla daha düşük olmasının sebebi de yerel yönetimin izlediği yanlış yerel politikalara bağlayabiliriz.

Yurttaşların yatırım amaçlı konut alması konut ve arsa fiyatlarındaki yükseklikten dolayı ölü bir yatırımdan ileriye gidememektedir. Şöyle ki yatırım amaçlı almış olduğunuz konutun 10 yıllık kira gelirleri ile konuta ödemiş olduğunuz fiyatın kendisini amorti etmesi gerekmektedir. Adıyaman ilinde kendisini 10 yılda amorti edebilecek ne bir konut nede bir arsa mevcuttur. Bugün 200 binlere dayanan 3+1 dairelerin aylık kira gelirlerinin 750 ya da 850 arasında olması bile 10 yılda kendisini amorti etmesine yetmemektedir. İlimizde aşırı gözüken kira fiyatları konut fiyatları ile kıyaslandığında aslına çok düşük kalmaktadır. Bugün ortalama 700 TL’den kiraya verdiğiniz bir dairenin yıllık toplam kira geliri 8400 TL’dir. Bunun 10 yıllık toplam kazancı 84000 TL’dir. 200.000 TL’ye almış olduğunuz konutun gerçek kira değeri 2000 TL civarındadır.

Kira ve konutun alış fiyatı arasındaki bu uyumsuzluk bile ilimizde daire fiyatlarının ne kadar uçuk olduğunu göstermeye yetmektedir. Gerçekçi olmayan piyasa koşullarının belirlediği bu fiyatlar dar gelirli vatandaşın konut alma şansını sıfıra indirmekte, orta sınıfı ise banka kredilerine yönlendirmekte ve 3 daire fiyatına 1 daire almasına neden olmaktadır.

Yurttaşa göre fazla gelen konut kiralarını ödemek yerine bankadan kredi çekerek konut almaya yönelmesi aslında kendisi açısından daha büyük bir kayıp olarak hanesine yazılmaktadır. Maddi açıdan yaşamakta olduğu kaybın psikolojik açıdan yaşatacağı depresyon ise ayrı bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır.

Peki, konut fiyatları neden bu kadar yüksek? Bunun en önemli nedeni kuşkusuz banka kredileri. Yurttaşın bankadan almış olduğu kredi mütahitlerin iştahını kabartmış ve ev fiyatları otomatikman yukarılara çekilmiştir. Yurttaş için peşinen vermekte zorlanacağı konut ücretinin daha fazlası kredi ile aldığı için daha uygun gelmeye başlamıştır. Aslına bakarsanız burada yurttaş hem bankayı hem de konut sahibini kazandırtmıştır. Bir yerine aynı anda iki yere daha fazla para kazandırmıştır.

Bir diğer etmen arsa karşılığı yapılan dairelerdir. Mütahit arsa sahibine dairelerini teslim ettikten sonra var olan piyasa fiyatının üstünde bir fiyat belirleyerek dairelerini satışa çıkarmakta ve konut piyasasına yön vermektedir.  Dairenin bulunduğu çevrede bulunan daire sahipleri de bunun paralelinde konutlarının bedelini yukarıya çekmektedirler.

İlimizde geçen yıl 180.000 TL’ye alıcı bulan dairelerin bugün itibarı ile 240.000 TL civarında fiyatlarının olmasını hiçbir bilimsel veri ile açıklayamayacağımızın gerçekliği ile konut piyasasına yaklaşmalıyız. Önümüzdeki 10 yılı ipotek altına alırken dikkatli davranmalıyız. Birilerine para kazandırmadan nasıl konut sahibi oluruz sorusunun cevabını aramaya koyulmalıyız. Adıyaman ilimizde fiyatların hiçte gerçekçi olmayan nedenlere bağlı olarak bu şekilde artması ilimizin kalkınmasına katkı sunmak yerine tam tersine uçurum oluşturmaktadır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz