Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe
06 Mart 2017 Pazartesi, 08:07
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Yeşilay Cemiyeti Ve Uyuşturucu Mübtelaları

Yeşilay Cemiyeti Ve Uyuşturucu Mübtelaları

1920’lerde kurulan Yeşilay cemiyetlerinin temelini ilk atan İslamiyet ve onun tebliğcisi , mübelliği, mürşidi Hz. Muhammed(a.s) dır. Zira O, 1500 sene önce insanları sarhoş edici, uyuşturucu bütün kötülüklerin anası olan zararlı maddelerden sakındırmıştır.

İslâmiyet, insanların sağlıklı,, akıllı, güçlü, her zaman uyanık ve hüşyar aynı zamanda kuvvetli olmasını ister. Bu gün toplumda alabildiğine yayılan sarhoş edici, aklı baştan alan,zihni dumura uğratan maddeler ise tam tersi etki yapar.

Her içki içişte 200 bin beyin hücresinin öldüğünü bilim adamları dile getiriyor. Ve yine yapılan araştırmalara göre karıncalar içkiye batırılan yiyecekleri yuvalarına taşımıyorlar, İçki içirilen örümcekler düzenli ağlarını öremiyorlar.

Bazı haddini bilmezlerin içkinin zihni açtığı safsatasını öne sürmeleri ise kargaları bile güldürür. Sarhoş edici her maddenin insanları kendi evini bulamamsı, doğru dürüst yürüyememesi, yalpalayarak sağa sola düşmesi, araba kullanamaması, neyin ifadesidir. Acaba?

Ve bu güne kadar yapılan analizlere göre, 1 litre kanında  1 gr. alkol bulunan sürücü, bulunmayana nisbetle 6 misli, 1.5 gr. bulunan 24 misli, 2 gr. bulunan 60 misli daha fazla kaza yapmaktadır.Bu bulguların sonucun nereye koyacağız.

İnsanı maskara durumuna düşüren sarhoşluk, sarhoş olanın şahsiyetini düşürür, izzet-i nefsini rencide eder, kişinin onurunu zedeler.

Henüz Müslüman olmayan Hz. Ebubekir, içki içmediği için arkadaşları kendisine niçin içki içmediğini sorduklarında cevabı şöyle olmuş:  “Ben izzet-i nefsine düşkün bir adamım, içki içip de onu lekeleyememe.” Demiş.

Durum böyle olunca, Yüce Yaratan’ın verdiği aklı kullanamayarak kendi elleriyle bile bile sarhoş edici maddeleri içerek kepaze durumlara düşen insanlara ne demeli?

Neyzen Tevfik zamanın en yüksek devlet adamlarının da hazır bulunduğu bir mekanda ney üflemesi için davet edilir. Kedine sıra gelinceye kadar bir hayli içki içilip çakırkeyf duruma düşüldüğü için bunun sanatına pek aldırmıyorlar. Ağırına giden Neyzen Tevfik, masada bulduğu bir yenice paketinin arkasına şu mısraları yazıp çıkar gider:

Sanma ciddiyetle sarfederim sanatımı /  Ney elimde suyu durmuş musluk gibidir.

Bezm-i Neyde süfehanın saza meftun oluşu / Nazarımda su içen eşeğe ıslık gibidir.

Yine yapılan araştırmalara göre Hapishanelere, hastanelere düşen insanların % 80 ‘ i içki ve uyuşturucu mübtelalarından oluşuyorsa durumun vehameti göz önündedir.

Kâinatın Efendisi(s.a.s) ise 1500 sene öncesinde “ İçki bütün kötülüklerin anasıdır.” Fermanıyla bütün uyuşturucu maddelerin insanlık için ne kadar tehlikeli olduğunu haykırıyordu.

Ve bu gün basın ve neşriyattan edindiğimiz verilere göre Trafik suçlarının, cinayetlerin, ırza tecavüzlerin, aile ve eş geçimsizliklerinin çok büyük oranının içki ve uyuşturucudan meydana geldiği göz ardı edilmemelidir.

Hastalıkların, deliliklerin, intiharların, cinayetlerin, tecavüzlerin ve her türlü kötülüğün nedeni araştırıldığında mutlaka bir uyuşturucu bulaşığının olduğu görülmektedir.

Her zaman % 99’unun Müslüman olduğunu söylediğimiz ve iftihar ettiğimiz bu aziz vatanımızda, içki ve uyuşturucuyu hayatın vaz geçilmez bir parçası olarak gören haddini bilmezlere Mehmet Akif şöyle sesleniyor:

Enbiya yurdu bu toprak, şüheda burcu bu yer. / Bir yıkık türbesinin üstüne Mevla titrer.

Öyle meşbu şehadet ki bu aziz toprak / fışkıran otları sıksan kan çıkacak.

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz