Köşe YazılarıManşet

Yerel Esnaf ve Ahilik…

Hem okulların açılması hem de 12-18 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası, bir kez daha yerel esnafa sahip çıkma çağrısını getirdi.

Pandemi, esnafların bazısını zengin etse de, bazılarına da zor iki yıl geçirtti. Özellikle pandemi döneminde “oturduğu yerden” alışverişe alışan insanlar, yerel esnafın sıkıntı çekmesine neden oldu. Elbette bunun her iki taraf için de açıklanabilir gerekçeleri olduğuna kuşku yok.

İşte tam da bu zamanda devreye giren Ahilik Haftası ve dolayısıyla da Ahilik Kültürü, sıkıntının esnaf boyutunu, okulların açılmasıyla başlayan alışveriş de, sıkıntının müşteri boyutunu ortaya koyması açısından dikkat çekicidir.

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği başkanı Ziya Duranay, yerel esnaftan alışveriş edilmesi çağrısını bir kez daha yineledi. Özellikle okul alışverişine çıkan ailelere “Kırtasiye, kırtasiyeciden alınır” ve yine “Ayakkabı, ayakkabıcıdan alınır” diye yol da gösterdi.

Bunun için farklı çalışmalar olduğu da gözleniyor. Aynı zamana denk gelen Ahilik Haftasında da ahilik kültürü, ilk örgütlü meslek olarak tarihe geçen esnaflığın yani bir başka deyişle de ahiliğin önemine, özelliklerine, kurallarına değinildi.

Aslında bu ne istediğimize bağlı; Eve ihtiyaç duyulan her şey esnafımızda var; bize selam veren, halimizi hatırımızı soran, hasta olduğumuzda ziyaret eden, cenazemiz olduğunda acımızı paylaşan, düğünümüz olduğunda sevincimize ortak olan esnafımız.

Ama bir de yaşanan ekonomik krizde “cebime uygun alışveriş ederim” diyen vatandaş var.

İşte asıl denge burada; aşılması gereken de belki bu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu