Köşe Yazıları

Yeni TARİHLİ Ajandamıza merhaba, “2022”

Yeni Ajandam

Yeni bir yıl denilince aslında hiçbir şey birden yenilenmiyor. Her şey kaldığı yerden devam ediyor… Sadece bir muhasebe yılı bitiyor ve yenisi başlıyor.

Eskiden bizler yeni yıl denilince “yeni yıl ajandası” edinme fikri edinirdik. Belkide her şeye yeniden başlama fikri, belkide yazılmış karalanmış sayfaların olmadığı temiz sayfaların, yaşanacak güzel günleri temsil edeceğini düşünürdük.

Her yeni yılda; yeni başlangıçlar, yeni temenniler, yeni istekler sıralanır gider. Ama yıl sonunda ne kadar gerçekleşir orasını Allah bilir.

Ben bu yeni takvimli ajandamıza gerçekten yeni başlayan yıla dair on madde yazıp yıl sonunda kaçını yaptığımızı karşılaştırmak isterim. On çok derseniz beş, üç maddede olur yeter ki hayatımızda ufak da olsa değişiklik için adam atmaya niyet edelim.

Yenilik ya da yeniye dair şeyler ilk etapta insanı biraz korkutur. Konfor alanından çıkmak insanı tedirgin eden bir fikirdir. Ama “iki günü aynı olan insan ziyandadır.’’ düsturunu unutmadan ufak ufak şeyleri yenileyelim veya tamamen yeni şeyler edinelim.

Hayatta her şeyin bir sınırı vardır. Kaynaklarımız sınırlı, zamanımız sınırlı, yaşadığımız yerler sınırlı, yaşam boyu üstesinden gelecekleriniz sınırlı… Her şeye sahip olamayız, olmayacağız da…

Herkesin ajandası şahsına münhasır, onu nasıl kullanacağı, nasıl süsleyeceğinizi yada kimleri ajandanıza ekleyecek yada kimlerle yeni sayfaları dolduracaksınız hepsi  size kalmış..

Bu yeni tarihi ajandanızın ilk sayfasında naçizane isteğim lütfen bir kitap listesi olması… İnanın dünyanın en ucuz seyahati, arkadaşı, öğretmeni, yoldaşı, TEK başına bir kitap olabiliyor.

İkinci olarak, yaparken kendinizi ve başkasını da mutlu edecek bir amaç edinin. Ondan sonrasına hiç tatmadığın birkaç değişik yemek, ya da hiç izlemem dediğin farklı kültür filmlerini izlemek. Veya şehrinizin hiç gitmediğin bir yerlerini gezmeye giderek başlayabilirsiniz. Listeyi istediğiniz kadar zenginleştirmek sizin elinizde….

Ajandanız bol okumalı, bol anlamlı, bol içinize sinmiş sayfalarla dolsun… Yeni tarihli nice yıllarınız olsun…

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu