Köşe Yazıları

Yeni Müdür, Yeni Sistem!

Yıllar önce bir sabah kaktık ki, şehrin merkezi yerlerin de 2-3 trafik polisi, ellerinde not defterleri, gelen- giden araçların plakalarını not alıyorlar. Hayırdır derken, kısa bir zaman içerisinde anlaşıldı ki, emniyet kemeri takan-takmayan sürücüler tespit ediliyormuş.

Bu denetimler 10-15 sürdü. Uyarılar yapılıp vatandaş bilişlendirilirken, ceza da kesilmedi.

Daha sonra bir açıklama yapıldı ki, bu kentte emniyet kemeri takma oranı, yüzde 20-25 iken, denetim ve uyarılardan sonra yüzde 90’lara çıkmış.

Ceza yok! Uyarılar tuttu, alanda-satanda memnun kaldı ve sistem oturdu!

Yine yıllar önce, birçok cadde ve sokaklara park yasağı getirildi. Tek yönler uygulaması başlatılıp denetim altına alındı. Sağ serbest, solda 4’lü lambanı yakma şartı ile 10 dakika izin verilip, bu caddelerde trafik polisleri görevlendirildi. Vatandaş uyarıldı, öyle ceza uygulaması falan yapılmadı. Alanda-satanda memnundu, bu düzende oturdu!

Ancak, trafik polisleri bu caddelerden, kadro yetersizlik nedeni ile çekilince yine olan oldu, denetimsiz, kontrolsüz bir dönem başladı, sistem bozuldu!

Daha sonra bir” PARK METRE” belası icat edildi.  Ver parayı koy aracını esnafın iş yerinin önüne istersen 3 gün gelme, parayı veren düdüğü çalar hesabıyla, şehir içi trafik allak-bullak edildi!

Komşumuz Şanlıurfa belediyesi son yıllarda 5 bin araçlık kapalı otopark yaparken, biz bunla ilgili bir çivi dahi çakmayıp, halen nerelere kapalı otopark yapabilir hesapları yaparken, işte şehir içi trafik bu hallere geldi!

Yeni göreve başlayan İL EMNİYET MÜDÜRÜ İBRAHİM ERGÜDER, kolları sıvayıp şu şehir içi trafik sorununa bir çare bulalım diyerek, 4 cadde esnafından 528 kişiyle yaptırdığı anket sonucunda esnafın ortalama yüzde 68’i dörtlülerini yakmak suretiyle 10 dakika park yapılmasının, katkı olmayıp gerekirse birazda esnek davranılmasını istedi.

Şimdi, GÖLBAŞI, HARIKÇI, ATATÜRK ve 9 EYLÜL caddelerin de bu uygulamaya geçildi.

Buralarda her 150-200 metre de ellerinde not defterleri 2 trafik polisi görürsünüz. Ne yaparlar pek de bilinmez. Bazılarının DRONE adlı cihazla havadan denetimler yaptığı söylenir ancak, vatandaşın bundan haberi yok! Bu görevliler cadde boyu dolaşarak böyle bir uygulama var diyip vatandaşı uyarıp, bilinçlendirmelerin de yarar olacağı belirtilirken, vatandaşların ceza ile karşı karşıya kalmaması da önlenmeli.

Sayın müdür, “KURAL OLMADAN DÜZEN VEYA SİSTEMİ KURAMASINIZ” derken, sosyal medyada üstüne düşen-düşmeyen bazı kişiler, “SAYIN MÜDÜRÜMÜZ 10-20 HATTA İŞİNİZ ÖNEMLİ İSE 30 DAKİKA DA KALABİLİRSİNİZ” diyerek, sistemi bozmamalı, bunlara fırsat verilmemeli!

Bu yeni uygulamalarda ağır cezalardan bahsediliyor. Cezadan fazla uyarılar ön plana çıkarılmalı. Trafik cezaları ağır, parasızlık can yakıyor, millet parasız!

Bunların yanında, plansız ve zamansız yapılan battı-çıktı inşaatından kaynaklanan ve günde 3-4 kazanın meydana geldiği belirtilen, trafiğin yoğun olduğu güzergâhlara daha fazla ağır verilmesi istenirken, yeni uygulamalarda bir takım aksaklıklar olduğu, buna rağmen memnuniyet oranının yüksek olması da sevindirici.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı