Köşe Yazıları

YAŞARKEN DEĞER VERMEK

“Yaşadım birkaç bin yıl acılara tutunarak…”  ne güçlü bir dize ve Ahmet Kaya’nın sesinde anlam bulan.

Ne güzel işlemiş Yaşar Kemal Ağrı Dağının Efsanesi’nde Gülbahar’ın ve çoban Ahmet’in aşkını. İnce Memedleri, Fırat suyunu.. ve daha nice Anadolu’nun toprak kokan emekçilerini.

Malkoçoğlu, Kara Murat, Tarkan karakterlerinde sinemanın yıldızıydı Cüneyt Arkın.

Müzisyen, piyanist Fazıl Say’ın babası , aynı zamanda kendisi de müzisyen olan Ahmet Say.

Mavi gözlü Yeşilçam’ın ablası aktris Fatma Girik.

Seslendirme sanatçısı. Taş Devri’nin Fred Çakmaktaş’ı, Sylvester Stalone, Al Pacino gibi ünlü oyunculara ses olan Sezai Aydın.

Şarkıcı Faruk Tınaz. Şair Sezai Karakoç.

Gurbetçiler dizisi olmak üzere bir çok dizide rol alan Kemal Kuruçay.

Tiyatronun ünlü ismi yazar, oyuncu Ferhan Şensoy.  Yine bir diğer oyuncu, tiyatro yazarı Turgay Yıldız. Seksenler dizisinin Fehmi’si, tiyatrocu Rasim Öztekin. Zeki Alasya. Şaban’ımız Kemal Sunal.

Yeşilçam’a onlarca dizi, film senaryosu yazan ve yönetmen, Dünyayı Kurtaran Adam Kartal Tibet.  Yeşilçam’ın yakışıklısı Tarık Akan.

Bestekar , müzisyen Timur Selçuk.

Bir Gün Tek başına ile yazın hayatında ismi duyulan ve Fatma Gül’ün Suçu Ne? , Güven gibi romanların yazarı Vedat Türkali. Diclenin sesi veYitik bir aşkın gölgesindeki yazar Mehmed Uzun. Kımıl zararlısı şair-yazar Musa Anter.

Anadolu’nun zenginliğinden filizlenen her isim kıymete değer isimler. Tiyatroda, sinemada halkın içinde olanlar. Sanatıyla halkın sesi, kulağı olanlar. Besteleriyle, sözleriyle Mahzuni gibi sözünü esirgemeyenler. Halkın acılarını, aşklarını, sevdalarını ezgilerle yüreklere işleyen bozkırın tezenesi Neşet Ertaşlar gibi. Bağlamanın her tınısında herkesin diline pelesenk olan türkülere, deyişlere köprü olan Kıvırcık Ali. Naif sesiyle Emre Saltık.

Dayı karakteriyle hafızalarda yer edinse de Yılmaz Güney’in filmlerinden tanıdığımız Hasan ve Hamo karakterlerine can veren Tuncel Kurtiz.

Kimler, kimler yok ki yüreğimize nakşolan. Tanınan tanınmayan birçok sanatçımız var elbette. İfade etmeye çalıştığım onlara vermeye çalıştığımız kıymetin ölmeden önce de anlam bulması. Sanatçılar halkın aynası, gözü kulağıdır, değeridir. Kültürel değerlerin yitimi halkın da soluksuz kalması gibidir. Resim, heykel, müzik, tiyatro, dans, edebiyat, mimari ve sinema olarak bildiğimiz sekiz sanat halkların kültürel birikimini, varlığını ve gücünü yansıtır.

Binlerce yılın harmanından yoğrulan sanatçılara, yaşarken değer verebilmek, onlara yaşıyorken sevdiğimizi gösterebilmek daha kıymetli değil midir?

Şarkılarını dinliyor olmak, resimlerini tanımak, oyunlarını, filmlerini izleyebilmek, kitaplarını, şiirlerini okumak. Bestelerini mırıldanmak veya seslendirmek…

Kimi zaman da zora düşenin, zulme uğrayanın veya başı sıkışanın can yoldaşı olmuyor mu türküler, klamlar, stranlar? Nerede bir baskı görülse türkülerde anlam buluyor hürriyet, adalet, demokrasi nidaları. Baskı yapanların, zor kullananların dahi yeri geldiğinde bir Ahmet Kaya şarkısında ifade bulmuyor mu yüreği? Ya da alevi deyişlerinde yükselmiyor mu isyankârlıkları. Ali’ye , Hızır’a yol erkân aramıyor mu çoğu kez gözleri. Hatırlanıyor işte o zaman aleviler.

Sürgün gibi masallar, olanlar olmuş, işte hayat gibi herkesin içinde kendini bulabileceği şarkıları naif sesiyle bize ulaştırmış İlhan İrem. Onun şarkısında dediği gibi Yazık oldu yarınlara dememek için…

Yaşarken değer vermek en güzeli.

Halkın sesi soluğu olan, toplumun gözü kulağı olabilen, insanların acılarını, sevgilerini, aşklarını, özlemlerini, hüzünlerini; değerlerini sanatıyla ilmek ilmek dokuyan sanatçılara yaşıyorken değer vermek bir telefon tuşu kadar yakın. Kitaplıkta bir kitap veya duvarında bir tablo. Konserlerde, sahnelerde, festivallerde. Filmleri , dizileri, şiirleri, türküleri, stranları, halayları, horonları, zeybekleri, şarkıları, kitapları… incinmesi halkın kültürel değerleri, birikimleri.

Kaybettiğimiz tüm değerleri anarak ve eserlerinde yaşatarak unutmamalıyız tabi. Ama öncelikle hayattayken kıymet vermeliyiz onlara…

…giderken bu yazının yazılmasına ilham veren müzisyen İlhan İrem şarkılarıyla hep yaşıyor olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu