Köşe Yazıları

Yaşam ve Felsefe

Var olmak ve varlığına devam edebilmek için her dönemde farklı fikir ve düşüncelerden yararlanırız. Kimisi işimize çok yarar kimisini de zaman kaybı sayarız. Halbuki hepsi yaşam kalitemize bir ilmektir. Belki o günün şartlarında işimize yaramaz ama başka bir gün bir yerde işe yarar, hatta hayat kurtarır.

Fikir edinmek, bilgi ve tecrübe ürünüdür. Bilmediğin ya da kullanmadığın şeyin hakkında fikrin olmaz, olsa da gerçekçi olmaz.

Hayat için birçok yaşam felsefesi öne sürülür. Hint felsefesi de bunlardan biridir, mesela Hint felsefinde dört kural vardır.

Kural 1:

“Karşına çıkan kişiler her kimse, doğru kişilerdir. Bunun anlamı şudur, hayatımızda kimse tesadüfen karşımıza çıkmaz. Karşımıza çıkan, etrafımızda olan herkesin bir nedeni vardır , ya bizi bir yere götürürler ya da bize bir şey öğretirler.”

Kural 2:

“Yaşanmış olan her ne ise, sadece yaşanabilecek olandır. Hiçbir şey, hem de hiçbir şey yaşadığımız şeyi değiştiremez. Yaşadığımızın içindeki en önemsiz saydığımız ayrıntıyı bile değiştiremeyiz. ‘Şöyle yapsaydım, böyle olacaktı’ gibi bir cümle yoktur. Hayır, ne yaşandıysa, yaşanması gereken, yaşanabilecek olandır, dersimizi alalım ve ilerleyelim diye. Her ne kadar zihnimiz ve egomuz bunu kabul etmek istemese de, hayatımızda karşılaştığımız her olay, mükemmeldir.”

Kural 3:

“İçinde başlangıç yapılan her an, doğru andır. Her şey doğru anda başlar, ne erken ne geç. Hayatımızda yeni bir şeyler olmasına hazırsak, o da başlamaya hazırdır.”

Kural 4:

“Bitmiş olan bir şey bitmiştir. Bu kadar basittir. Hayatımızda bir şey sona ererse, bu bizim gelişimimize hizmet eder. Bu yüzden serbest bırakmak, gitmesine izin vermek ve elde etmiş olduğun bu tecrübeyle ileriye doğru bakmak daha iyidir.”

Bu yüzden yaşamını kaliteli yaşayan, çok okuyan ve yaşadıklarını söz ve davranışlarında yaşayan insanların fikirlerine saygı duyarım.

Bu konuda faydalı olması ümidiyle…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu