Köşe Yazıları

Yabancı Bir Dili Konuşmak İçin Bir Düzine Sır (2)

Yabancı Bir Dili Konuşmak İçin Bir Düzine Sır (2)

 

Her şeyden önce, yabancı dilin ne anlama geldiğini bilmeliyiz. İkinci dil ile yabancı dil arasında belirgin farklar vardır. İkinci dil, kişinin bir dili (anadil) öğrendikten sonra yaşadığı sosyal çevre içinde doğal olarak zaten öğrendiği dildir. Çünkü bazı sosyal çevrelerde aileler iki dillidir. Bu bakımdan ikinci dil de evde normal olarak konuşulmaktadır. Buna karşılık yabancı dil, kişiyi anavatanından başka bir ülkeye götüren dildir. Yabancı diller genellikle o dili konuşan toplumları ve onların kültürlerini tanımak amacıyla öğrenilir. Yabancı bir dili konuşmak için aşağıdaki stratejiler takip edilmelidir. Fakat ben bazı yabancı dilleri öğrenirken onların derinliklerine dalarak bazı sırlarını keşfedip açtım. Sonuçta farklı stratejiler belirledim.

  1. Sır: Yeni Bir Dil Öğrenmeye Alfabe Çalışmakla Başlama

Yabancı bir dili öğrenirken alfabeyi öğrenmeden önce birkaç kelime kalıbı öğren. Örneğin: Merhaba, Güle güle, Nasılsın?  İyiyim, Adınız nedir? Adım …dır vb. Yeni dilin alfabesini öğreneceğin zaman bu kalıplar sayesinde bilmen gereken bazı temel kelimeleri zaten biliyor olacaksın.

  1. Sır: Rekabet Et

Bir rakip bul ve mücadele ederek onu yenmeye çalış. Bu başarının en temel sırrıdır. Bunun bir satranç oyunu olduğunu hayal et ve kendini savun. Yeni bir dil öğrenme oyununda kahraman ol. Bu noktada sana tavsiyede bulunma pozisyonunda değilim. Dikkatli ol! Emrindeki taşlar kadar karşındakiler de oyunu kovalayan favorilerdir.

  1. Sır: Odaklanma

Kelimeleri sadece dinleme, dinlediklerine yoğunlaş ve odaklan. Dinlerken gözlerini kapat ve sonra konuşmacı ile birlikte söylediklerini tekrar et. Tıpkı anadilini çocukluğunda önce etrafındaki sesleri anlamadan taklit ederek ve sonra da onları anlamlandırarak öğrenen çocuk gibi.

  1. Sır: Her Gün Yeni Dile Çalış

İnsanlar yıllarca bir dili çalışmaktan ve hala akıcı konuşamamaktan şikâyet ederler. Fakat yıllar dedikleri de muhtemelen tüm zamanlarında dil çalışmak için haftada iki saat çalışmayı anlıyorlar. Oysa bir dili hızlı ve akıcı konuşmak istiyorsan günde iki saat bu dilde çalışma yapmalısın.

  1. Sır: Her Gün 10 cm. İlerle

Başlangıçta şaşırabilirsin, fakat bu fazlasıyla büyük bir fikirdir. 10 cm. ilkesinin anlamı: ‘’ Zirveye ulaşıncaya kadar günlük 10 cm.lik küçük adımlar at.’’ dır. Her adımda yeni bir başarı elde etmiş olacaksın. Bunun gibi yeni bir dil öğrenirken de bu dilde her gün yarım saat konuşmalısın. Çünkü konuşmak yeni bir dil öğrenirken en önemli stratejilerden biridir. Eğer bu stratejiye uyarsan gerçek başarı duygusunu hissedeceksin.

  1. Sır: Yeni Dilde Yaşa

Sonuç olarak, yabancı bir dilde akıcı konuşmak istiyorsan bu dili anadilin gibi kullanmalısın. Yeni bir dil öğrenmenin en iyi yolu o dille yaşamaktır. İnsanlar çoğu zaman zamanlarının tamamını gramer öğrenmeye ve listeler dolusu kelime ezberlemeye harcarlar. Oysa bolca pratik yapmaları gerekirdi. Bir noktaya daha işaret etmeliyim: Yeni bir dilde konuşabilmek için bu dille üretilen kültüre de aşina olmalıyız. Ancak o zaman bu dilde düşünebilir ve yaşayabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu