Son Dakika
28 Mayıs 2018 Pazartesi
07 Ocak 2015 Çarşamba, 09:31
Amer Alnmr
Amer Alnmr Smilesoflove89@yahoo.com Tüm Yazılar

Yabancı Bir Dili Konuşmak İçin Bir Düzine Sır (1)

Amer Alnmr

Yabancı Bir Dili Konuşmak İçin Bir Düzine Sır (1)

Her şeyden önce, yabancı dilin ne anlama geldiğini bilmeliyiz. İkinci dil ile yabancı dil arasında belirgin farklar vardır. İkinci dil, kişinin bir dili (anadil) öğrendikten sonra yaşadığı sosyal çevre içinde doğal olarak zaten öğrendiği dildir. Çünkü bazı sosyal çevrelerde aileler iki dillidir. Bu bakımdan ikinci dil de evde normal olarak konuşulmaktadır. Buna karşılık yabancı dil, kişiyi anavatanından başka bir ülkeye götüren dildir. Yabancı diller genellikle o dili konuşan toplumları ve onların kültürlerini tanımak amacıyla öğrenilir. Yabancı bir dili konuşmak için aşağıdaki stratejiler takip edilmelidir. Fakat ben bazı yabancı dilleri öğrenirken onların derinliklerine dalarak bazı sırlarını keşfedip açtım. Sonuçta farklı stratejiler belirledim.

  1. Sır: Yeni Dilde Düşünün

Seçilen dilde mümkün olduğunca çok düşünmeye çalışın. Bu oldukça zor bir görev gibi gelebilir. Öğrendiğiniz dilde otomatik olarak düşünmek yerine kendi dilinizden yeni dile aktif bir şekilde çeviri yapma alışkanlığı edinme, yabancı bir dili konuşurken en önemli konulardan biridir. Yani kurallı çeviriler yapmaya çalışmak doğru değildir. Öğrenmek istediğimiz dilde düşünmeyi alışkanlık edinmeliyiz. Bu yöntem kişiyi kendine güvenmeye hazırlayacak ve daha da cesaretlendirecektir. Düzenli ve sürekli pratik yapılırsa başarı kaçınılmaz olacaktır.

  1. Sır: Öğretmenlere Fazla Güvenmeyin

Başarmanız için iyi öğretmenler sadece onlara güvenmeyin. Öğretmenler tek başına size bir şey öğretemez. Konuşmayı öğrenmek, onun için harcadığın emeğe ve zamana bağlıdır. Bazı insanlar gelişimlerindeki eksikliklerinde öğretmenleri suçlarlar ancak doğrusu iyi bir öğrencinin dersleri kötü olsa bile her dersin en iyisini yapmaya çalışmasıdır. Dil öğretmenlerinin işi sadece yardımcı olmak, yol göstermektir. Gerisi size bağlıdır.

  1. Sır: Yüksek Sesle Okuyun

Yüksek sesle okuma olağanüstü bir metottur. Çünkü sesli okuma, yeni dilin doğru telaffuzu için dil alışkanlığı kazandırır. Bunu yapan kişi yeni dili kullanarak akıcı konuşabilir. Hatta anadilinde bile düzenli ve sesli okumalar yapan biri alanında iyi bir konuşmacı olabilir. Bu bakımdan yüksek sesle okuma yeni bir dili konuşma yolunda çok yararlıdır.

  1. Sır: Sesini Kaydet Ve Dinle

Kayıt cihazı kullandığında Sesini dinleyebilir ve hatalarına gülebilirsin. Bu etkinlik konuşmanı kuvvetlendirir. Konuşmanı akıcı kılmak için bunu yapmalısın. Günlük konuşmalarınızı ve planlarınızı açıklayıp neler yaptığınızı ses kaydı yaparak kendinizle konuşun.  Bu, yeni dilde konuşmak için sana yardım edecek etkili bir pratik yoludur.

  1. Sır: Yanlışlar ve Faydaları

Kayıtları dinleyip sesini duyduğunda hatalarına gülmen senin için çok yararlı öğrenme parçaları olacaktır. Bunlar konuşma düzeyini ilerletmen için kesinlikle gereklidir. Başlangıçta tek tek kelime öğrenmek yerine bazen bir yanlıştan daha fazla şey öğrenirsin ve zamanla kafanda daha kolay kelime kalıplarını oluşturursun. Çünkü bunu yaparken daha çok zaman ve emek harcarsın.

  1. Sır: Fazla Gramere Yoğunlaşma

Pek çok insanın dil öğrenmek için okullarda yıllar harcayıp bir şey hatırlayamamasının sebebi nedir? Aslında okullarda zamanın çoğunu gramer öğrenmeye ayırmak yerine konuşmayı öğrenmeye odaklanmalısın. Eğer yabancı bir dili konuşmak istiyorsan öncelikle o dili nasıl konuşacağını öğrenmelisin. Çünkü anadilimize gramer özellikleriyle sonradan sahip olmuyoruz. İnsanlar çocuklukta konuştular ve okulda gramerlerini öğrenirdiler.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz