Köşe YazılarıManşet

Verimle Tanıtım Bir Arada

Adıyaman, Antep fıstığı üretiminde Gaziantep ve Şanlıurfa’dan sonra geliyor. Aslında Türkiye’de çok tüketilen, dünyada bir marka haline gelen ve bilinirliliğiyle, önemli bir yemiş olan Antep Fıstığı üretiminde üçüncü sırada yer almamız büyük önem taşıyor.

Ne ki, badem üretiminde de ilk sıralardayız. Nar üretiminde hatırı sayılır bir yerimiz var. Üzümü demeye gerek yok, Besni ve Gölbaşı ipi göğüsleyen en önemli iki ilçemiz.

Aslında bütün bunlar biliniyor, bilinmeyen şeyler söylemiyoruz zaten.

Bugün sürmanşetimize yer alan haber, bir kez daha hatırlamamıza neden oldu.

Besni’de 14 bin 500 ton rekoltenin beklendiği Antep Fıstığında hasat zamanı.

Antep Fıstığı, dallardan sofraya doğru yolculuğuna da başlamış oldu.

Besni’de yaklaşık 200 bin dekarlık alanda üretimi yapılan ve ekonominin can damarı olarak görülen Antep Fıstığı hasadına AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Fırat, Besni Kaymakamı Çağlar Partal, Besni Belediye Başkanvekili Cengiz Baba, AK Parti İlçe Başkanı İsmail Sümer, kurum amirleri, muhtarlar ve vatandaşlar katılmış.

Aslında ekip de hazırmış; belki birkaç önemli isim daha ve belki birkaç önemli etkinlik daha…

Sözü Hasat Şenliklerine getirmek istiyoruz.

Adıyaman’da şenliğe dönüşmesi gereken o kadar önemli ve o kadar verimli ürünlerimiz var ki, saymakla bitiremeyiz. Bunların içerisinde en önemlilerini, üretimverim ve sonrasında ‘tanıtım’ olarak eklediğimizde çok daha fazla verim alınacağına kuşku duymuyoruz.

Ürünlerimizi şenliklerle toplayalım; başarmanın hazzını, daha fazla kazanarak taçlandıralım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu