Köşe Yazıları

Valiler ve Belediye Başkanları

VGÜNE BAKIŞ Gazetesinde ki AYRINTI köşemde, zaman zaman yazmış olduğum yazıları “SOSYAL MEDYA” da paylaşıyorum.

Hepimizin ortak düşüncesi, Adıyaman’ın ekonomik, kültürel ve sosyal yönden gelişmesi, çağdaş ve modern bir kent haline dönüşmesi olduğu için değerli yorumlar yapılırken, kırmadan-dökmeden eleştiriler de alıyorum.

Bir yorumda, “Sadece kendi çevresini, aile fertlerinin yüksek meblağ kerem edenlerin işini görmekten başka vasfı olmayan, sözde siyasetçileri övmeniz çok düşündürücü, hak etmedikleri haklarıymış gibi övmek, ahlak, örf, adalet ve geleneklerimize uygun düşmez”

Bu yorumda ki adres belli! Bu adresi en çok eleştiren kalemlerden biri yim. Ancak, birçok konuda olduğu gibi bu konuda da büyük yalnızlık çekiyoruz. Ortada beklenen, kayda değer bir hizmet yok! Kendi çevresi ve aile fertlerinin çıkarlarıyla ilgili elimizde belgelerde yok! Keşke olsa da seve seve bu köşeden kamuoyuyla paylaşabilsek!

Yapılan tüm yorumlar bu kentin menfaatleri doğrultusunda. Örgütlü çalışmayla, her alanda güçlü ekipler kurulup, kurumsallığın ön palana çıkartılması, şeklinde birbirinden önemli yorumlar yapılıyor!

Adıyaman eski Milletvekillerinden değerli dostum, CELAL TOPKAN yaptığı yorumlarla birlikte, telefonla arayarak, “Sorunları çözmek için örgütlü çalışma yapmak gerekir. Yazılarınıza yorum yapan duyarlı dostlarıma bir öneride bulunmak istiyorum. Bir çalışma grubu oluşturalım. Sorunları tartışalım. Adıyaman halkı ile paylaşalım. Ben siyasi kimliğimle değil, bir Adıyamanlı olarak varım.” diyerek, örgütlü çalışmanın daha fazla ses getireceğini, bu değerli yorumcularla Adıyaman için bir dayanışma platformu oluşturma çağırısı yapıyor!

Bir yorumda da, “ Kaleminize sağlık, yıllarca sizi takip ediyoruz, hep sorumluluğu vali ve belediye başkanlarına yüklüyorsunuz. En tepedeki yöneticilere yılların birikmişliğini yüklemek doğru değil.” eleştirileri yapılıyor.

Saygı duyuyorum! Bakın,” En tepedeki yöneticiler” diyoruz. Bu değerli makamların koltuklarında oturanlar, ilin en yetkili insanlarıdır. Geniş yetkilerle donatılmışlardır. Verilen yetkiler içerisinde hayatın her alanı vardır!

Bu kentin potansiyellerini değerlendirmek, projeler geliştirmek, bu şehrin dinamiklerini harekete geçirerek geleceğe hazırlamak, benim veya sizin sorumluluk alanlarında değil! Buyurun bu kenti yönetin denilen, başta vali ve belediye başkanları olmak üzere, Ankara’ya gönderdiğimiz siyasilerin sorumluluk alanına girmektedir!

Örneğin, Adıyaman-Çelikhan yolunun bu şekle gelmesinde, dönemin valisi “KEMAL ESENSOY”un büyük emeği vardır! “Kendi ilçeme bir başka ilin hudutları içerinden, dolaşarak gitmekten utanç duyuyorum” diyebilmiştir!

Kendisini saygı ile anıyorum. Rahmetli VALİ MUSTAFA YÜCEL ÖZBİLGİN havalanının temelini ilk atan validir. “Biz temelini atalım, devamını devlet getirir” demiştir!

Bugün yüzde 80’ini toprak altında olduğu belirtilen PERRE ANTİK KENTİ, buradan selam ve saygılarımı gönderiyorum, VALİ HALİL IŞIK’IN özel gayretleriyle yapılan kazılar neticesinde bu şekle gelmiştir!

Bir çok konuda olduğu gibi, ZİYARET ÇAYI MESİRE ALANINDA, VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ’IN büyük emeği vardır!

Valiler ve belediye başkanları hizmet için vardır.

Bu nedenle, onlarca sorun sıralayabiliriz. Bir türlü bir şekle sokulamayan MİMAR SİNAN ve

 DEMOKRASİ PARKLARININ ucube görüntülerini, Adıyaman Lisesi civarındaki aylardır devreye sokulamayan sinyalizasyon lambaları, cadde ve kaldırım işgalleriyle birlikte, otların istila ettiği kaldırımları ve daha birçok olumsuzlukları belediye başkanının değil de kimin dikkatine sunacağız!

Belki sayın vali, fırsat bulup da o bölgeye gidememiştir! Bir belde, onlarca köy ve yerleşim alanı ile TUT ilçesine de ulaşım sağlayan, özellikle de Alevi yurttaşlarımızın yararlandığı AŞI-MIŞK köprüsünün rezaletini ilin valisine değil de kime duyuracağız!

Yıllar önce bir dünya markası olan, ilgisizlik ve beceriksizlik nedeniyle günden güne bu şöhretini kayıp eden, Usta gazeteci, BEKİR COŞKUN’UN 22 yıl önce, “ GÜNEŞİN NEMRUT DAĞI’ NA ÂŞIK OLDUĞUNU, BU YÜZDEN HER SABAH UFUKTAN BAŞINI ÇIKARIP ÖNCE NEMRUT DAĞI’NA GÖZ KIRPTIĞINI” unutturmamak için, Adıyaman değerlerine sahip çıkılıp yeniden harekete geçirilmesini, bu kenti emanet ettiğimiz bu yetkililerden de istemek, beklemek hakkımız olmalı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu