Köşe Yazıları

‘Vali ve kaymakamlar seçilmişlerin emrindedir’

‘Vali ve kaymakamlar seçilmişlerin emrindedir’

 

AK parti Adıyaman il başkanlığı tarafından düzenlenen bayramlaşma programına bende katıldım. Her zamanki gibi konuşmacıları ve verdikleri mesajları dikkat edip ona göre değerlendirmeler yapıyorum.

Malumuz il ilçe başkanlıklarının seçim süreci başlıyor. Akabinde Milletvekillikleri için aday adaylığını düşünen isimlerin meydanda boy göstermelerini hep birlikte göreceğiz. Siyasallaşmış bir gazeteci olarak siyaseti hele ki iktidar partisini takip edip ona göre değerlendirmeler yapmak kaçınılmaz oluyor.

Rutin mesajları geçiyorum. Ak Parti MKYK yedek üyesi Mustafa Alkayış’a söz hakkı verildi. Niye verildi. Verilmesi gerekiyor muydu? Ve verildiyse Milletvekillerinin arasına sıkıştırılarak verilmesini ayrıca değerlendirmek gerekir. Alkayış’ta ses tonunu yükselterek, milletin duygusuna hitap etmeye çalıştı ama artık Ak Partililer dahi “yemiyor”…

Alkayış, konuşma şekli, konuşma sırasını başka bir zamana bırakalım. Asıl mevzu Metiner’in verdiği mesaja geleyim.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner Adıyaman AK Parti il başkanlığı tarafından organize edilen bayramlaşma töreninde sert cümleler kullandı. Bayramlaşma töreninde ülkenin genel gidişatını değerlendiren Metiner, daha sonra sözü yerel yönetici ve idarecilere getirdi.

Sadece Adıyaman’da değil tüm Türkiye’de olması gerekenin Vali ve Kaymakamların Seçilmişlerin emrinde olması gerektiğini dile getiren Metiner, İl Genel Meclisi üyeleri’nin kendilerini aradığını ve her sorunun bizler tarafından çözülmelerini istediklerini ifade etti.

İl Genel Meclisi üyelerinin Vali ve Kaymakamlar önünde el pençe durmamalarını isteyen Metiner, Vali ve Kaymakamların bu kişileri dikkate almaları gerektiği söyledi.

Milletvekili olarak irili ufaklı her sorunla uğraştıklarını ifade eden Metiner,bu durumlar karşısında enerjilerinin boşa gittiğini de anlatmaya çalıştı.

Metiner aslına bakarsanız doğru bir konuya işaret ediyordu. Ama halk arasında Aydın ve Vali için uyumlu çalışıyorlar. Cümleleri sıkça konuşulduğu için Metiner’in verdiği bu mesajımın anlamı mı kaydırıldı yoksa gerçek anlamıydı derken Facebook hesabımda yapmış olduğum 3 paylaşımdan hemen sonra Vekil Metiner beni aradı. Amacını anlattı. İkili görüşmemizde amacının çarpıtıldığını gerçekte verdiği mesajının Aydın ile ilgili olmadığını ve bir gerçeği dile getirdiğini söyledi.

Sincik’in Tut’un bilmem hangi ilçenin hangi il genel meclisi üyesinin her iş için kendisini aradığını oysa bu işlerin il genel meclisi üyeleri tarafından çözülmesi gereken işler olduğunu söyleyen Metiner, Milletvekilleri olarak böyle basit işlere uğraşılmaması gerektiği anlatmaya çalıştığını ifade etti.

Metiner’in değindiği konu doğru. Katılıyorum. Ancak salonda oluşan algı benim yazdığım gibiydi. Metiner usta bir gazeteci acemi bir siyasetçi olduğunu biliyorum. Bayramlaşma günün de ve “Ahmet Aydın ile vali uyumlu çalışıyor” cümlelerinin üzerine bu açıklamayı yapmış olması akıllara bu noktayı getirir. Metiner bu açıklamayı bayramlaşmada değilde bir ilçe ziyaretinde veya il genel meclisi üyelerinin olduğu bir ortamda konuşması daha doğru olurdu. Kafalarda bu soru işaretini doğurmazdı. Ancak kendisi “ Ahmet Aydın benim kardeşimdir. Basın önünde onunla kavga etmem. Varsa bir sıkıntı oturur konuşuruz.” Demesi

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu