Köşe Yazıları

Üniversiteye Yerleşenler Alternatiflerinizi Oluşturunuz…

Üniversiteye Yerleşenler Alternatiflerinizi Oluşturunuz…

Alternatifli yaşamak kişinin sınırlara hapsolmamasıdır. Her zaman kendisine yeni bir yol çizebilmesidir. Farklı olanları görebilmesi ve kendisine yepyeni açılımlar yapabilmesidir.

Alternatifi olabilmeli kişinin. Kaçıp gideceği bir yeri olmalı. Sıkıldıklarından vazgeçebilmeli.  Yaşamsal örgü içinde benzerlikler zamanla sıkıcılaşmaya başlar. Ve siz kendinizi tutsak hissedersiniz birçok şeye. Her gün aynı şeyleri yaşamak aslına bakarsanız hiçbir şey yaşamamaktır zamanla.

Değişen yaşam koşulları sizleri de değişmeye zorlar. Ve siz değişim karşısında ne kadar değişime açık olduğunuzla yaşama tutunabilirsiniz. Zamanla doğrularınızda değişebilir. Çünkü doğrunuzu var eden bir çok etmende değişmiştir. Elbette ki değişmeyen bir çok şeyde olacaktır. Değişmesine izin vermeyeceğin bir çok şey. Biz değişebilme ihtimali olanlar üzerinden sohbetimize devam edelim. Hatta bunu bir örnek üzerinden açmaya çalışalım. En yakın zamandan bahsedelim. Örneğin geçen hafta sonuçlanan üniversite sonuçları ile bağlantılı gidelim.

Geçen hafta içerisinde üniversitelere yerleştirme sonuçları açıklandı. Yıllarca verilen emeklerin sonucunda sevinende oldu üzülende. Bir sonraki yıla umutlarını erteleyenlerde oldu. Birçok kişi nasıl istediği bölüme yerleştiyse aynı şekilde birçok kişide istemediği bölüme bir nevi zorunlu olarak gitmek zorunda kalacak.

Ülkemizde aşağı yukarı her yıl değiştirilen sistemden dolayı öğrenciler birer denek olarak kullanılmakta. Denek olarak kullanılan binlerce öğrenci bu süreçte sağlıklı karar verememektedir. Değişen sınav sistemine uyum sağlamak için çabalayan öğrenciler sınav sonrasında hangi bölüme gideceklerine karar vermekte zorlanmaktadırlar.  Bu zorluk sistemlerin yeni olmasından kaynaklı olarak enerjinin sınava hazırlık sürecine harcanmasının yanında toplumun kişileri belli popüler mesleklere yönlendirmesi ile de alakalıdır.

Öğrencilerin meslek seçimlerinde ilgi ve yeteneklerinin öncelikli olması bilimsel bir gerçekçilik olarak dursa da içerisinde bulundukları koşullar daha yönlendirici etkiyi yapabiliyor. Çünkü hoşunuza giden mesleğin ya toplumda bir saygınlığı yoktur ya da icra ettiğiniz mesleğin iyi bir ekonomi getirisi yoktur. Yapacağız seçim siz ve sizin adınıza karar verenler arasında gelgitlere neden olacaktır. Kazanan ya siz ya da sizin adınıza karar verenler ya da herkes olacaktır.

Günümüz koşullarında her şey hızlı gelişmekte ve değişmekte. Tüm bu değişim ve yeniliklerle birlikte kişilerin ilgileri de değişmektedir. Bugün ilgi duyduğunuz şey çok kısa bir sürede değişebiliyor. Sizlerde zamanla değişeceksiniz. Ve belki de büyük bir heyecanla yerleştiğiniz bölümle ilgili çalıştığınız işten de sıkılabileceksiniz. Tat alamayacaksınız zamanla. Yada erken aldığınız bir kararla sahip olduğunuz meslekten ayrılmak isteyeceksiniz. Tüm bunlara hazırlıklı olmanız gerektiğinin bilincinde olmanıza sizi zorlayan insan yaşam döngüsü var karşınızda.

Herhangi bir üniversiteye yerleşmiş olan kişilere tavsiyem sevdiğiniz bölüm olsa da olmasa da alanınızın yanında açık öğretim fakültelerinden ikinci bir üniversite okumanız. Ya da yan dal alanlarından birinde de uzmanlaşmanız. Üniversiteyi okurken farklı uzmanlık alanları ile ilgili kurslara katılmanız ve sertifikalar almanız.

Kendinizi yalnızca bir alana hapsetmeyiniz. Zamanla alternatifinizi oluşturmaya  yardımcı olacak altyapıları geç olmadan oluşturmaya bakın. Sizin zamanın gerisinde kalma gibi bir lüksünüz yok. Çünkü zamanın gerisinde kalmanız demek, yaşamın gerisinde kalmanız demektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı