01 Haziran 2016 Çarşamba, 07:47
Üzeyir Ergül
Üzeyir Ergül uzeyir-ergul@hotmail.com Tüm Yazılar

Üniversiteye Giriş Sınavları Yaklaşırken…

Üniversiteye Giriş Sınavları Yaklaşırken…

İnsan yaşamında bazı dönüm noktaları vardır. Bu dönüm noktası dününüz ve bugününüz arasında bir çizgi gibidir.

Alacağız kararlar gelecekte sizi etkileyecek ve alacağınız yeni kararlar için büyük bir etken olacaktır.

Ülkemizde yaşayan büyük çoğunluk için hayatta ki dönüm noktalarından en önemlisi kuşkusuz üniversiteye yerleştirme sınavlardır. Sınavdaki başarınıza göre kendinize yeni bir yol belirlemiş olacaksınız. Öyle bir yol ki bu çoğu kez dönüşü mümkün olmayacaktır.

Ülkemiz gibi başarıyı belli saatler arasında ölçmeyi seçen sistemlerde bazen elinizde olmayan etkenlerde başarınızı etkileyebiliyor. Gecenizi gündüzünüze de koysanız, elinizden gelenin fazlasını da yapsanız sınav esnasında yaşayacağınız bir talihsizlik sizi başarısız kılmaya yetecektir.

Uzun yıllar emek verdiğiniz çalışmalarınızın son durağına gelmiş bulunmaktasınız. İki hafta sonra girmeye başlayacağınız sınavlar, bir yıl daha ertelenmesin diye umutlarınız ter dökmüş olacaksınız.

Umuyorum ki hepiniz gönlünüzden geçen neyse ona ulaşırsınız.

Birkaç saat aralığında ölçülmeye çalışılan başarınızın o an bittiğini sanmayınız. Başarılı olduktan sonrada sizi bekleyen büyük bir sınav daha var. Oda ne olmak istediğinize yönelik oluşacak olan sorulara getireceğiniz cevaplar olacaktır.

Soruların cevaplarını çoğu kez yalnız veremeyeceksiniz. Sizle birlikte sürece ortak olanlarında söz hakları olacak. Kimi zaman sizinle paralel kimi zaman sizin tam tersiniz yönünde görüş beyan edeceklerdir.

Hayat sizin hayatınızdır.

Kararlar sizin yaşamınızı etkileyeceğinden son söz hakkı sizde olmalıdır. Başkalarının istediği bir yaşamı sürmek mutlulukları elinizin tersiyle itmek olacaktır.

Sorun soruşturun, destek alın, sizin göremediğiniz yerleri görmelerini sağlayınız. Ama sakın son sözü başkalarına bırakmayınız.

Seçtiğiniz meslek sizi mutlu eden bir meslek olsun. Sırf toplumda daha değerli diye mesleklere yönelmeyin. Komşumuz ne der ailem ne der diye düşünmeyin fazla.

Mücadele edin ve olmak istediğiniz mesleğe yönelik kesin adımlar atınız.

Yalnızca bir meslek sahibi olmakla da yetinmeyiniz. Alanınızda uzmanlaşabileceğiniz, akademik olarak kendinize ve başkalarına faydanız olacak alanlara yöneliniz.

Bir an önce meslek sahibi olmakla yetinmeyiniz.  Farklı bakış açıları ile kendinizi tamamlamayı deneyiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz