Köşe Yazıları

UMUDUMUZU KATLETTİNİZ

UMUDUMUZU KATLETTİNİZ

 

Bu, bol güneşli günlere dair içimde büyük umutlar taşıyordum. Umudumuzu katlettiniz. Katletmenin kötü bir şey olduğunu bildiğiniz halde yaptınız. O umudun, bu bol güneşli günler için neler çekebileceğini bildiğiniz halde yaptınız bunu. Filizlenmesinin yılları alacağını bile bile, caddelerde kanadı kırık gezeceğimizi tahmin ederek katlettiniz umudu.

Öyle yavaş yavaş sevgi, minnet hürmet ile büyütmüştük umudu. Çünkü nazenin olduğunu biliyorduk. Yıpransa toparlanmasının çok zor olduğunu da. Nasıl zemheride koruduysak onu, doğrudan kavurucu güneş ışığında da koruduk. Nevruz çiçeği gibidir umut. Hafif soğuk yerse kolu kanadı kırılır.

İklimlerin barışa ve rahmete ayarlı olduğu zamanı kirlettiniz. Bir bir büyüttünüz acıyı ve o acıyı hepimize tattırdınız. Şimdi Ebu Cehl Kavunu yemiş gibi buruşuyor ağzımız.  İftarda iştahı kaçan mide hastası gibi yaklaşıyoruz yiyeceğe. Yüzümüzün ekşi kalışını kale almadınız. Sırtımızın kambur oluşu sizi yanıltmasın. Biz, belki bu bol güneşli günleri ihya edeceksiniz diye hepinizi sırtımızda taşıdık yıllar boyu. Siz hala basarak sırtımıza umudumuzu katlediyorsunuz.

Hanginizle yüzleştiysek yanımızda olmayanın hukukunu da savunduk. Her birinizin gaddarlığına rağmen sizin gibi sövmediğimizden ve umutları katletmediğimizden bizi diğerinizden hesapladınız. Oysa bizim kimseden olma gibi bir lüksümüz yoktu. Biz sadece iklimlerin güneşli günlere ayarlı olmasını istiyorduk. Biz biliyorduk ki elçilik bile sevgi ve muhabbet içindir. Mutlu kalmasını bilelim ve kendimize zülüm etmeyelim diye yollar yaradan onları bize.

Biz biliyoruz ki toprak insandan daha değerli değildir. Ve insan tüm toprak parçalarının üstündedir. O halifesidir arzın. Ondan yerdeki her şeyden değerlidir. Biriniz Huda’nın çizmediği çizgiler çizdiniz. Bizi çizgilerin dışındaki hayattan bihaber ettiniz. Diğeriniz kör bir inatla kini büyüttünüz.

Çakıl taşı hesaplarını bu güne kadar yapmadık. Anlayacaksak birbirimizi değil çakıl taşlarını, ruhlarımızı bile bir birlerimize hibe ettik. Birilerinin yaptığı kirliliği toptancı mantıkla herkese mal edip, ruhlarımızı hibe ettiklerimizle derin uçurumlar oluşturdunuz.

Kanların kırmızılığı, anaların gözyaşı rengi yarışına girdiniz. Her gözyaşı ve her kan değerlidir ve onun için akmasın yerlerinde dursun dedik.

İklimlerin güneşli günlere ayarlı olduğu bu günlerde umudumuzu tekrar öldürdünüz. Her katletme kendisiyle bir nesli daha heba eder.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı