Köşe Yazıları

Ulaşım dediğin sıkıntısız olmalı

Editör’den…

 

Ulaşım dediğin sıkıntısız olmalı

 

Adıyaman’da ulaşım, uzun zamandır “kasaba” ulaşımı şeklinde yürütülüyordu. Halen de çok mesafe alınmamasına rağmen, yapılan düzenleme, kartı geçiş ve yeni güzergahlarla çok önemli ir adım atıldığı muhakkak.

Adıyaman Belediyesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi güzergahını da rahatlatacak on yeni otobüs aldı. Otobüslerin büyüklüğü ve güzergaha olan talebi dikkate aldığımızda, ulaşım adına bir süre rahatlama sağlanacağı düşünülüyor.

Ancak Adıyaman’ın ulaşımda rahatlaması için çok daha farklı projelere ihtiyaç duyuluyor. Bu konuda kafa yoran var mı bilinmez ama hafif raylı sistem, Adıyaman’da ulaşımda çağ atlatacak kadar önemlidir.

Yeni yapılan çevre yolu ve yapılacak çevre yollarıyla birlikte hafif raylı sistemin güzergahı da gittikçe kolaylaşıyor, bu konuda proje yapacakların elini güçlendiriyor.

Bu proje için yeterince yolcu kapasitesi mevcut, kartlı sisteme alışılması nedeniyle uygulamada sıkıntı yaşanmayacak ve en önemlisi hafif raylı sistemin geçeceği güzergahlarda sıkıntı yaşanmayacak.

Ulaşıma pansuman tedavilerle devam etmek elbet mümkün, hatta hiç tedavi etmezseniz de sıkıntıyı çeken vatandaş olduğu için yetkililer şimdiye dek çok rahattı.

Ama uzun vadede ulaşıma çözüm üretmek isteniyorsa, metrobüs, tramvay gibi alternatifler üzerine kafa yorulmalı, enerjiyi buna harcamalı, yatırımı buna dönük ayarlamalı.

Adıyamanlılar tren istiyor ama trenden önce şehir içi ulaşımın rahat, konforlu ve sorunsuz olması çok daha önemli.

Bunun haberini de vermek dileğiyle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu