Köşe Yazıları

Ukrayna’da Tehlikeli Gerginlik

Ukrayna’da Tehlikeli Gerginlik

 

“Minsk anlaşmasını çiğnemek, savaşın Rusya üzerindeki maliyetini artıracaktır” Bu sözlerin sahibi ABD başkan Yardımcısı Joe Biden. Bu ifadeler hiç kuşku yok ki tüm çabalar ve yapılan Minsk anlaşmasına rağmen Ukrayna’da çatışmaların azalmadığını ve batı dünyasında bunun sorumlusunun kesinlikle Rusya olduğu konusundaki inancı gösteriyor.

Bugün gelinen durumu anlayabilmek için son 25 gündeki gelişmelere kısaca göz atmak gerekiyor. Belarus’un başkenti Minsk’te Rusya, Ukrayna, Fransa ve Almanya arasında 15 Şubat’ta başlayacak olan ateşkes anlaşması imzalandı. u anlaşmaya göre; iki tarafta çatışma alanlarından ağır silahlarını çekerken,50 km genişliğinde bir tampon bölge oluşturulması kararı alındı. Ayrılıkçıları 19 Eylül 2014 tarihindeki hattın gerisine çekilmeleri kabul edildi. Ateşkes anlaşmasının ana hatları bu maddelerden oluşuyor. Ateşkes anlaşması BM Güvenlik Konseyinde de oy birliği ile onaylanmış durumda.

Buna rağmen Çatışmaların özellikle stratejik yerleşim birimlerinde devam ettiği yönünde haberler geliyor. Ukrayna’da yapılan halk röportajlarına bakılırsa halkın ateşkesin uygulanacağı yönünde inancı yok. Bundan öncede ateşkes çağrıları sonuçsuz kalmıştı.

Gelişmeler bu şekilde devam ederken Rusya ve batı ülkeleri arasında sert söz düelloları devam ediyor. Örneğin ABD Rusya Büyükelçisi Samantha Power Rusya’ya hitaben “Ayrılıkçıları silahlandırmayı, Ülke sınırını ağır silahlarla donatılmış askeri yığınakları güçlendirmeyi durdurun. Bütün bunları yapıyorken bunları yapmıyormuş gibi davranmaktan vazgeçin. Rusya bir anlaşma imzalıyor hemen arkasından imzaladığı anlaşmanın altını oymak için her şeyi yapıyor.”

ABD büyükelçisi bu sözlerle Rusya’yı yerden yere vururken Rusya, ABD’nin bu çıkışını sın derece saldırgan bulduğu yönünde karşıt açıklamalar yapıyor.

Soğuk savaştan beri iki ülke arasında bu kadar sert restleşmeler hiç yaşanmamıştı. AB ülkelerinin kulislerinde savaş ihtimalinin bile tartışıldığı yönünde haberler geliyor. Bölgede 25,000 sivil yerlerini terk ederken halen savaşın ortasında sıkışıp kalmış kıpırdayamayan yaklaşık 7,000 kişi var. Geçen Nisan ayından beri süren çatışmalarda toplam 5,600 kişi yaşamını yitirdi. Bölge bir kaos ortamına sürüklenirken Avrupa, ABD ve Rusya arasında bölgede stratejik üstünlük isteği barışı tehdit eder bir sürece girmiş durumda.

Ukrayna’nın Rusya ve ABD açısından stratejik önemini anlamak için bu ülkenin haritadaki yerine bakmak yeterlidir. Rusya, ABD’nin bölgede egemen olmasına, Ukrayna’nın Rusya’dan uzaklaşarak AB’nin etki alanına girmesine göz yummayacaktır. Bölgedeki gerginlik petrol fiyatlarından Rus ekonomisine varıncaya kadar bir çok konuda global ekonomik sonuçlara yol açacak boyutlara gelmiştir. Ülkemizde Filistin ve Mısır meselesi dışında asla bir numaraya yükselememiş dış politika haberleri, gündemin kısır çatışmaları arasında kaybolup gitmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu