Son Dakika
27 Mayıs 2018 Pazar
23 Haziran 2017 Cuma, 10:32
Mehmet Akar
Mehmet Akar mehmetsemsur@gmail.com Tüm Yazılar

Türkiye Adalet Arıyor

Türkiye Adalet Arıyor

 

Ana muhalefet partisi CHP, Ak Parti karşısında düştüğü darlığı aşmak için radikal bir kararla Ankara’dan- İstanbul’a adalet talebi ile başlattığı yürüyüş bugün dokuzuncu günündedir. CHP Ak Partinin ülkede yürüttüğü siyaset ile ülkeyi içinden çıkılmaz süreçlere sürüklediğini, demokratik, anayasal yaşamı tahrip ettiğini söylemektedir.  CHP, milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını adalete yapılan bir darbenin son damlası olduğu gerekçesiyle bu yürüyüşe karar verdiğini ilan etti. 480 kmlik yürüyüş Enis Berberoğlu’nun tutuklu bulunduğu İstanbul Maltepe ceza evinde sonuçlanacak. CHP bu yürüyüş ile ülkede gelişen demokrasiyi ortadan kaldıran, hukuku ayaklar altına alma gerekçesine dayandırmaktadır. CHP, İktidarın uygulamalarına karşı en insani ve demokratik hakkı kullandığını söylemektedir. Bu yürüyüş hak arama, adaleti yeniden tesis etme yürüyüşüdür demektedir.

İnsanlar, kurumlar, halklar karşılaştıkları mağduriyetler karşısında kamuoyunun dikkatlerini çekmek, mağduriyetlerine neden olanların vicdanlarına seslenmek üzere farklı yollarla seslerini yükseltmeye çalışır. Çeşitli hak arama yolları vardır. Grev, iş bırakma, boykot, açlık ve ölüm oruçları bunlardan biridir. İnsanlar, kurumlar, halklar imza kampanyaları açarak, bildiri, el ilanı dağıtarak, gazetelere ilan vererek, konferans, forum, paneller düzenleyerek, basın açıklamaları yaparak derdini kamuoyuna mal etmek, ilgililerin vicdanlarına seslenmek isterler. Çoğu zaman bu hak arama yöntemleri iktidarlar tarafından ölüm ve sakarlıklarla sonuçlanarak engellenir. Yasal yolların ve meşru hak arama imkânları kalmadığı durumlarda başvurulan bu tür eylemler insanoğlunun eskiden beri başvurduğu birer yöntemlerdir.

Tarihte çok sayıda hak arama talebi ile uzun yürüyüşler yapılmıştır. Bunların en kayda değer olanlarından biri ABD nin Kızılderilere karşı uyguladığı mezalimi protesto etmeyi amaçlayan San Francisco ile Başkent Washington arasında 2000 Kızılderili insanın katıldığı ve ABD deki ünlü insan hakları savunucularının da destek verdiği 5000 km uzunluğundaki büyük yürüyüştür. Kızılderililer aleyhlerine hazırlanan on bir maddelik yasanın geri çekilmesi amacıyla yapılan bu yürüyüş beş ay sürdü. On bir yasanın geri çekilmesiyle sonuçlanan bu uzun yürüyüş Kızılderililerin ABD’ye karşı kazandığı bir zaferdi.

İngiliz işgali altındaki Hindistan’da İngilizlerin ağır tuz vergilerine karşı Hintlilerin Büyük Ruhu adını verdiği Mahatma Gandi önderliğinde İngiliz tuzuna boykot koymak amacıyla 12 Mart 1930 da 400 km yürüyüşü başlattı. İngilizlerin büyük baskı ve tutuklamalarına karşı Mahatma Gandi’nin bu yürüyüşü devam etti. 60 bin Hintli İngilizler tarafından tutuklandı. Netice Gandi denize ulaştı, denizden tuz yapmayı başararak İngilizlerin tuz tekelini kırdı. Bu tarihten 17 yıl sonra Hindistan bağımsızlığına kavuştu.

Yıl 27 Mayıs 1947. Molla Mustafa Barzani Irak hükümetinin Kürtlere uyguladığı zulmüne karşı 500 kişilik bir peşmerge gücü ile çareyi Sovyetlere sığınmakta aramıştı. Çok uzun ve meşakkatli, ölümle sonuçlanan uzun bir yürüyüşten sonra Sovyetler birliği sınırlarına kavuştu. Uzun uğraşlar göstermesine rağmen Sovyet yetkilileriyle görüşme imkânı bulamadı. Sovyetler Barzani’ye bağlı peşmergeleri ülkenin farkı yerlerinde zorunlu ikamete tabi tutular. Molla Mustafa Barzani on bir yıl süren bu sürgün hayatı 7 Ekim 1958 yılında 855 kişilik kafilesiyle birlikte Güney Kürdistan’a neticelenmişti.

Türk-İş e bağlı Genel Maden-İş sendikasının hükümetle sürdürdüğü toplu sözleşme çıkmaza girince, sendika Zonguldak’tan- Ankara’ya bir yürüyüş düzenledi. Ankara’nın toplu sözleşme görüşmeler sendikanın isteklerini karşılanmasa da, bu yürüyüş Türkiye işçi sınıfının hak arama mücadelesinde bir milattır.

CHP’nin Ankara-İstanbul yürüyüşü Türkiye siyaset tarihinde bir ilktir. Ak Parti, CHP yi ülkenin bekası gerekçesinin arkasına sığınarak, antidemokratik uygulamalarına CHP yı ortak etmesi, CHP tabanında giderek homurdanmalara yol açtı. CHP yönetimin bu politikalarına karşı olağanüstü kongre tartışmalarının yoğun yaşandığı bir süreçte CHP sıkıştığı bu siyasi darlığı aşmak üzere radikal bu kararla kırmış görünüyor.  CHP’nin aldığı bu karar çeşitli siyasi parti ve şahsiyetler ile işçi sendikalardan büyük destek aldı. CHP’nin bu yürüyüşü referandumdaki farklı kesimlerin hayır kampanyası iklimine benzemektedir.  Umarım, CHP bu olumlu enerjiyi genişleterek tutuklu bulunan HDP vekillerini de kapsayan genel bir hak arama ve adalet arayışına evirebilir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz