Köşe Yazıları

Trafik Keşmekeşliği Bitiyor mu?

Trafik Keşmekeşliği Bitiyor mu?

 

Cumhuriyet ilkokulu’nun önü park alanı olmaktan kurtarıldı.(Basın) Darısı, cumhuriyet caddesinin başına inşallah… Olur mu olur. Olmaz olmaz demeyin, yeter ki yapmak isteyelim. Neden olmasın…

Eee her şey öyledir. Yeter ki isteyelim. İstedikten sonra Bağdat bile aşık işin yakındır. Ferhat dağları deler Şirin’e kavuşur. Mecnun susuz ve ıssız çöllerde Leyla’ya yetişir. Kerem yol yordam engeli tanımadan Aslı’ya varır.

Trafik ekipleri günlük uygulama yaparak, cumhuriyet ilkokulu’nun önünü, park yasağını çiğneyerek park yapan araçlardan temizlemiş. Ne güzel, elinize kolunuza sağlık, ne diyelim doğru yapılan her şey güzeldir, yararlıdır.

Ah bir de genel olarak herc-ü merc olmuş, şu il’in genel trafik sorununa bir el atılsa ne iyi olur. Tüm uygunsuz trafik keşmekeşine bir çeki düzen verilse, hem Trafik rahatlayacak, hem insanlarımız huzurlu olacak, hem de maddi ve manevi zararlarımız belki asgariye inecek.

Bütün caddelerimiz aynı Trafik karmaşıklığını yaşıyor ama, tüm halkımızın kâbusu olan Cumhuriyet caddesinin hali, hepten perişan. Cadde zaten dar olmakla beraber, çift taraflı araçların park etmesi ve yolun gidişli gelişli çift yönden Trafiğe çık olması caddeyi gerçekten kâbusa çeviriyor. Her Allah’ın günü araçlar Trafik sıkışıklığından birbirini sıyırıp geçiyor, sürücüler arasında sataşmalar, tartışmalar olduğu halde ne duyan var ne gören, ne de ilgilenen… Telafisi kabil olmayan mağduriyetler mi bekleniyor bilinmiyor.

İl komisyon kararıyla cumhuriyet caddesinin çıkış yönüne doğru sağ tarafına park yasağı konulmuş. Belediye görevini yapmış, Trafik park yasağı levhalarını dikmiş, ama dinleyen kim? Trafik ekipleri denetleme ve uygulamada sanırım yetersiz kaldığından olmalı ki cadde’de Trafik tam bir keşmekeş. Bu da her halde Trafik ekiplerinin yetersizliğinden olsa gerek. Trafik ekipleri her yere yetişemeyebilirler, ancak yasaklar konusunda duyarlı olmayan insanımız mutlaka karşısında bir yaptırım görmelidir.

Cadde esnafı, defalarca ilgili yerlere toplu imzalarla müracat’ta bulunduklarını, ama çözüm noktasında bir arpa boyu yol alamadıklarını söylüyorlar. Piyasaların durgunluğu, alış verişlerin kilitlendiği bu dönemde, rızık kapıları olan dükkanlarının, işyerlerinin önünü kapatan araçların Trafik keşmekeşliğinden şikâyetçi olan vatandaşlar ve cadde esnafı, şayet çözüm bulunamıyorsa bu caddeyi umumi park alanı olarak belirleyip caddenin ismini de “ PARK CADDESİ”  olarak değiştirirsek daha iyi olur diyorlar. Hem böylece emeksiz, zahmetsiz yeni bir otopark’a da kavuşmuş oluruz.

Kimileri otopark eksikliğinden şikâyetçi olurken, otopark işletmecileri de müşteri yokluğundan şikâyet ederek, günde sadece 2 TL. aldıkları otopark ücretlerini yüksek gören araç sahiplerinin, otoparklara girmediklerini ve uygunsuz şekillerde, rastgele cadde’lere park ettiklerini basın ve medya’da dile getiriyorlar.

Uygunsuz park veya hatalı sürüş nedeniyle Trafik ekiplerinin verdiği 88.oo TL. cezayı da ödememek için en üst düzey siyasi yetkilileri  rahatsız ederek, cezalarının kaldırılmasını, silinmesini isteyen sorumsuz sürücülerin olduğu da kulağımıza gelen haberler arasında… Bu da çok yanlış ve affedilmeyecek bir davranıştır. Hiç etik kurallara sığmaz.

Herkes görev ve sorumluluğunu bilmelidir. Görevini yapan görevlilere saygılı olmak, kurallara uymak hepimizin görevidir ve yararınadır. Verilen her taviz sorunları beraberinde getiriyor unutmayalım. Vesselam…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı