Köşe Yazıları

Tokalaşma Simgesi İle Anılması Gereken Kent Adıyaman

Pandemi döneminde hayatımıza giren çok sayıdaki yasağın başında gelen ve yasaktan sonra belki de en çok ihmal edilen ritüel tokalaşmak oldu. İnsanların bu alışkanlığından vazgeçmesi o kadar da kolay olmadı aslında. Çünkü tokalaşmak neredeyse insanlıkla yaşıt bir iletişim aracı olarak kullanılıyor.

Tokalaşmak binlerce yıldan beridir barışı, eşitliği, antlaşmayı, buluşmayı ve vedalaşmayı simgeler. Tokalaşmak tarafları eşit bir seviyeye getirir. Üst ve ast yoktur ellerin buluşmasında.

Mezopotamya’nın kadim kenti Adıyaman’da bulunan bazı tarihi kalıntılar tokalaşmanın tarihi açısından bu topraklara özel bir anlam yüklüyor. Adıyaman’ın dört bir yanında bulunan tokalaşmayla ilgili kabartmalar geçmişten bugüne bizlere bir şeyler söylemek istiyor.

Kommagene Krallığı’nın yerleşkesi olan Adıyaman topraklarında bulunan Arsemia yerleşkesindeki Antiochos-Herakles tokalaşma steli.

Karakuş tümülüsü sütunlarından birinin üzerinde bulunan Kral İkinci Mithridates’in kızkardeşi Laodike ile tokalaşma steli.
İngiltere’de Londra British müzesinde Samsat’tan götürülen ve sergilenen Antiochos-Herakles tokalaşma steli.
Gaziantep müzesinde sergilenen ve yine Adıyaman’dan götürülenden biri 1.Antiochis ile Yunanlı Tanrı Heraklesin. Bir diğerinde Güneş Tanrısı Apollon ile Antiochos tokalaşma steli yer alıyor.

Gerger Kımıl Dağı eteklerinde bulunan ve henüz kime ait olduğu bilinmeyen tokalaşma steli.

Adıyaman müzesi bahçesinde sergilenen roma dönemine ait vedalaşmayı konu alan tokalaşma steli.

İlimizde bulunan bu tokalaşma figürleri bizlere çok derinlerden mesajlar veriyor. İlimize içeride ve dışarıda seni temsil edecek “simge” benim diyor adeta.

Doğu ve Batı medeniyetlerinin kesişim noktası olan, topraklarında savaşın olmadığı ve binlerce yıldır barış ile anılan bu kadim topraklar tarihin kendisine armağan ettiği bu birikimi her platformda kendisi ile özdeşleştirerek sergilemelidir.

Adıyaman; barışın, kardeşliğin, antlaşmanın, kavuşmanın ve vedalaşmanın simgesi olan tokalaşma figürlerini kendisine simge olarak görmeli ve kullanmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu