Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe
31 Temmuz 2017 Pazartesi, 08:38
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Tilki Postunu Kurtarır, Kurt Deriyi Kaptırır

Tilki Postunu Kurtarır, Kurt Deriyi Kaptırır

 

Tilkiler dünyanın en kurnaz ve çıkarcı, cingöz hayvanlarıdır. Kurtlar ise intikam duygularıyla harekete geçen en acımasız hayvanlarıdır.

Hayvanların genel olarak yaşam ortamları olan ormanların kralı ve bütün hayvanların reisi aslan, bir gün hastalanmış, yatağa düşmüş. Bunu duyan ve fırsat bilen kurt doğruca aslanın geçmiş olsun’una giderek fırsatı değerlendirmiş:

-Saygıdeğer kralım, sizin hastalandığınızı ve yatağa düştüğünüzü duydum, çok üzüldüm. Yerim yurdum da çok uzaktı ama dağ taş demeden çok uzak yoldan geldim. Sırf size çare bulmak için koştum geldim.

Ormanlar kralı, gelmişte ve geçmişte her zaman tac ve tahtın yegane sahibi aslan, kendisine verilen bu değere ve kurdun bu çabasından çok hoşlanmış , memnun kalmış.

-Zahmet ettin buralara kadar geldin. Bu kadar yolu aç susuz teptin. Söyle bakalım yiğidim nedir benim bu amansız derdime çare?

-Sizin bölgenizde yaşayan şişman bir tilki var. İşte o tilkinin derisini yüzüp karnınıza sarmanız lazım. Hastalığınıza birebir derman olacaktır.

Ormanların kralı bu ya ! Dediğim dedik, çaldığım düdük. Aslan tilkiye hemen haber göndermiş. Tez elden huzuruma çıkarılsın diye emir verir.

Kral emri vermiş vermesine ama, kralın etrafında yalakalık yapan, soytarılar vakit kaybetmeden tilkiyi bu durumdan haberdar etmişler.

Kurnaz tilki zaten aslanın mağarasının altındaki dehlizlerde yaşar, kralın konuşmalarını dinler ve olup bitenlerden derhal haberdar olurmuş.

Koca kurdun kendisi için hazırladığı tuzağı duyunca hemen gidip bol bol sarımsak yemiş. Ardından da çamurlara yatmış kalkmış. Kürkü baştan aşağı keçe gibi çamurlarla kaplanmış.

Sonra da per perişan haliyle çıkmış kralın huzuruna:

– Sevgili kulum tilki, gel seni bir kucaklayayım demiş aslan.

-Efendi Hazretleri , ben de size yaklaşmak için can atıyorum, ama bu saygısızlık olacaktır, çünkü çok fena halde sarımsak kokuyorum. Sonra gördüğünüz gibi üstüm başım da çamur içinde. Demiş.

Ormanların kralı, bütün hayvanların reisi daha çok meraklanmış ve bu hal neyin nesi diyerek iyice şaşırmış.

-Neden böyle çamura battın? Bu halin nedir böyle? Diye sormuş aslan kral.

-Sormayın efendim. Sizin hasta olduğunuzu duydum. Ve derdinize deva bulmak için bataklıklarda yaşayan bilge baykuşa gittim. Çamurlara bata çıka ona ulaştım ve nihayet çareyi buldum.

“Gerçekten mi?” diye sevinmiş aslan.

-“Evet efendim, sizin kullarınız arasında kuyruksuz bir kurt varmış. Onun derisi yüzülecek ve sırtınıza konulacakmış. Siz de anında iyileşecekmişsiniz.”

Bu sözleri dinleyen aslan derhal kurdu çağırtmış. Geri zekalı koca kurt tilkinin yüzülen derisini göreceğini sandığından koşarak güle oynaya kralın yanına çıkmış.

Bir de ne görsün. Onu kim mi bekliyormuş? Sandığınız gibi tilki derisi değil, aslanın muhafızları!

Zavallı kurt derisini kaybetmiş. Kendi kazdığı kuyuya kendi düşmüş.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz