Köşe Yazıları

Terör Ekenler Fırtına Biçiyorlar

Terör Ekenler Fırtına Biçiyorlar

 

Fransa’nın başkenti Paris’in göbeğinde terör bir kez daha vahşi ve çirkin yüzünü gösterdi.Terörün dini, dili, ırkı, mezhebi yoktur söylemleri bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Aslında bütün dünya topyekûn bir savaşın merkezine itilmeenin arifesinde denilse daha  uygun olur. Çünkü bütün dünya terör ateşinin girdabında kaynıyor.

Saldırıyı üstlenen Işid, batı’lı ülkelerde ilk eylemini gerçekleştirerek, yüzlerce ölü ve yüzlerce yaralı insan katliamını yaptı.

Terör, acımasız yüzünü gösterince, Fransa  2. Dünya savaşından bu yana ilk kez olağanüstü hal ilan etti. Tüm ülkede 3 gün yas ilan edilmekle beraber hayat adeta durma noktasına geldi. Tüm resmi kurum ve kuruluşlarda çalışma hayatı tatil edilerek, esnaf kepenkleri kapattı, çarşı-Pazar adeta ölüm sessizliğine büründü.

Bir anda hayatı cehenneme çeviren kaleşinkof sesleri ve bomba gürültüleri, beklenmedik bir zamanda yığın yığın insanların kan gölü içinde kalmalarına neden oldu.

İnsanların başlarına düşen şarapnel parçalarını engellemek mümkün olmadı ve bir sürü insan hayatını kaybetti.

Dünya adeta şokta. Asılan Fransız bayraklarıyla, gösterilen saygı duruşlarıyla, Fransa halkına destek verdiklerini belirtmeye çalışan ve onların acılarını paylaştıklarını gösteren dünya ülkeleri ,taziye mesajlarıyla üzüntülerini bildirmeye devam ediyorlar.

Paris’in üzerine adeta kâbus çöktü. Hâla insanlar Fransa sokaklarına çıkmaya korkuyor ve endişe içinde bekliyorlar. Her an olası başka saldırıların kendilerini hedef alacağı kaygısıyla uyku uyumamaktadırlar.

Fransa savaşta olduğunu ilan ederken, Işid, daha bu başlangıç diyerek gözdağı vermeye devam ediyor. Fransa, Almanya, İngiltere sınırlarını daha sıkı bir şekilde korumaya ve halklarını korumaya amaçlı üst düzeyde önlemler alıyorlar.

Geçmişte bazı ülkelerin terörü desteklemeleri, kendileri için de bu yolun yanlış ve çıkmaz sokak olduğu gerçeğini görmüş oldular.

Yangının alevleri sadece Suriye’yi, Libya’yı, Yemen’i, Mısır’ı, Irak’ı değil bütün dünyayı sarmış durumda ve terör ırk, dil, din, mezhep tanımıyor.

Konser sahneleri, futbol sahaları, toplantı alanları, her yer, kana bulandı.Buralar terörden nasıl arındırılacak, bu kaos nasıl sonlandırılacak bilinmiyor.

Dünya devlerinin buluştuğu G 20 zirvesinin arifesinde terör, Avrupa’nın göbeğine indi ve dünya liderleri şaşkın ve adeta şoktalar.

1970’li yıllarda Fransa, Ermeni terör örgütü Asala’ya yataklık yapıyordu. Teröre ve terörün kaynağı olan Asala’ya hamilik yapan Fransa, bu günlerde ektiğini biçiyor. Asla,o yıllarda Türkiye’ye acımasız katliamlar gerçekleştirirken belki de bir gün terörün namlularının kendilerine çevrileceğini hesap etmiyordu. Ne diyelim etme bulma dünyası.

Terörizmin dünyayı teslim almak istediği gözlerden kaçmıyor. Yalnız Ortadoğu yanmıyor. Bütün dünya ateş çemberinin içine adım adım atılmaya çalışılıyor. Kim bilir belki de yeni bir 3. Dünya savaşının ayak seslerini duyuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı