Köşe Yazıları

TEKZİP

Gazetemizin 24 Eylül 2019 tarihinde, Yazarımız Mehmet Özçelik imzasıyla bu köşede yayınlanan “15 Temmuz Yolunda Döşenen Taşlar -1” başlıklı yazıya, Büyük Mason Mahfili Derneği (Özgür Masonlar Büyük Locası) imzasıyla tekzip gönderilmiştir.

Güne Bakış Gazetesi olarak, sorumlu yayıncılık anlayışımızın bir gereği olarak, haber ve yazıda konu edilen muhataplara söz hakkı verme amacıyla da, gönderilen tekzip metnini aynen yayınlıyoruz.

TEKZİP

1. Adım Kâğıtçılık Matbaacılık Gazetecilik Reklamcılık Ltd. Şti. tarafından yayımlanan Güne Bakış Gazetesi’nin 24.09.2019 tarihli yayınında Mehmet Özçelik imzalı “15 Temmuz Yolunda Döşenen Taşlar-1″ başlıklı köşe yazısında geçen “1969 yılında Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Locası tarafından üstün hizmetleri karşılığı taltif madalyası ile ödüllendirilen Gülen, 1975’te Türkiye Büyük Mason Mahfili’ne gizli yemin töreniyle girmiş.” şeklindeki ifade kesinlikle doğru değildir. Fethullah Gülen, Büyük Mason Mahfili Derneği’nin ne 1975 yılında, ne öncesinde, ne sonrasında, ne de bugün üyesi olmayıp, hiçbir zaman üyeliğe alınmadığı gibi Dernek’le doğrudan veya dolaylı hiçbir ilişkisi olmamıştır, olması söz konusu değildir. Zaman zaman çeşitli basın organlarında buna benzer uydurma haberler ve asılsız iddialar yazılmış olup, hepsine ısrarla ve defalarca yalanlama yapılmış olmasına rağmen gazetenizde de bu iddia yinelenmiştir. Gazetecilik ciddi ve sorumlu bir iştir. Ciddi ve fakat kolay bir araştırma ile doğru bilgiye ulaşılması mümkünken bundan kaçınılmıştır.

2. Vekili bulunduğum Büyük Mason Mahfili Derneği, Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği kurulmuş, TC Anayasası ve yasalarına bağlı ve saygılı Yasal bir Dernektir. Kurumsal ilkeleri gereğince kuruluşundan beri hiçbir zaman, hiçbir surette gizli veya yasadışı bir amacı ve eylemi olmamıştır. İçişleri Bakanlığı, valilik ve sair devlet kurumlarının bilgisi ve denetimi altında faaliyetini sürdürmektedir. Yazıda olduğu gibi asılsız haber ve hayali yorumlar, kamuoyunda dernek aleyhine haksız ve temelsiz bir algı oluşumuna yol açacak ve okuyucuları kin ve nefrete sürükleyebilecek mahiyette söylemlerdir. Öte yandan bu söylemler, Türk Ceza Kanunu ve Basın kanunu gereğince birer suçtur.

3- Bu itibarla, sorumlu gazetecilik ve yayıncılık ilkeleri gereği ve okurları doğru bilgilendirilmesi amacı ile haber yapılırken veya makale yazılırken dikkatle araştırma yapılarak elde edilecek bilgilerle daha özenli ve duyarlı davranılmasını gerekliliğine ve yazıda Büyük Mason Mahfili Derneği’ne, Fetullah Gülen ile ilişkilendirilen gerçek dışı ve hukuka aykırı iddiaları müvekkil dernek adına tekzip ettiğimi bu metnin gazetenizde, ilgili tekzip kuralları gereği yayınlanmasını, aksi halde tüm hukuki ve cezai hakkımızı kullanacağımızı bildiriyorum. Saygılarımla.

Kaşideci

Büyük Mason Mahfili Derneği Vekili

Av.A.Nail Karakaş

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı