Köşe Yazıları

TECRÜBE

TECRÜBE

“Tarih„i “tekerrür„diye tarif ediyorlar;

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?

  1. AKİF

İnsanoğlu; doğumundan ölümüne kadar, hayatım sürdürebilmek için sürekli bir mücadele içindedir. Hayat mücadelesi denen bu zorlu yolculuk; bir sürü sorun, diken ve engellerle doludur. Bu çileli yolculuğu asgari zorluk ve sıkıntılarla tamamlamak için gereken etkenlerden biri ve belki de birincisi, tecrübedir. Tecrübe; herhangi bir konuda zamanla elde edilen bilgi birikimidir. Yeni söylemle deneyim… Buna; yaşananlardan çıkarılan sonuç da denebilir.

Aslında hayatın kendisi zaten bir tecrübedir. İnsanlar; kendilerine tanınan ömürleri boyunca sürekli tecrübe içindedirler. Zira ömür dediğimiz süreç; tamamen insanların gönüllerine göre geçmez. İnişli çıkışlı, bol virajlı olan bu yol, bir sürü sürprizle, beklenmeyen gelişmelerle doludur. Böylesi durumlarda hata yapmamak, yanlış karar vermemek mümkün değildir, Onun içindir ki atalarımız; “Hatasız kul oimaz„demişler. Evet; hatasız kul olmaz ama önemli olan, insanoğlunun bu hatalardan bir ibret alması ve ders çıkarmasıdır.

Tecrübenin yaşla, yaşlanmayla yakın bir ilgisi vardır. Başka bir ifadeyle tecrübe, yaşlanmayla doğru orantılıdır. Zira insanlar, doğumdan ölüme kadar birçok tutum ve davranışı tecrübe ile kazanır. Denilebilir ki tecrübe, en güzel öğrenme yöntemlerinden biridir. Öyleyse tecrübe için; en iyi öğretmendir, diyebiliriz# Kültürümüzdeki: “saçları değirmende ağartmamak„deyimi; bir insanın, yaşadıklarından ötürü iyice olgunlaşması demektir.

Biraz kaba bir tanımla tecrübe için; “Hayatta yenen kazıkların bileşkesidir„de denmekte. Argo da olsa doğru… Demek ki tecrübede önemli olan hata ve kusurların çokluğu değil, onlardan ders çıkarmaktır. Alacağımız o dersler sayesinde önemli çıkarımlarda bulunacak ve geleceğimize ışık tutacağız. Sorunları sentezlemek ve ileriyi yönelik önlemler almak… İşte tecrübenin pratik yararları ve sonuçları… O sayede koşullara uyum sağlamaktır tecrübe.

Hayatımızı kolaylaştıran tecrübeyle ilgili çok güzel atasözlerimiz var. İşte onlardan

bir kaçı:

  • Başım acemi berbere teslim eden, cebinden pamuğu eksiltmemeli.
  • Acemi katır, kapı önünde yük indirir.
  • Bir musibet, bin nasihatten iyidir.
  • Eşek bile aynı çukura iki kere düşmez.
  • Müslüman, topuğundan iki kere ısırılmaz.

 

Bize gelecek için ışık tutan, yol gösteren tecrübeye ve tecrübelilere dikkat etmek, önem vermek, saygı duymak gerekir. Bir büyüğümüz herhangi bir vesileyle: “Ben bu saçları değirmende ağartmadım.„diyorsa, orada durup şöyle bir düşünmeliyiz. Zira tecrübe, atalarımızdan aktarılan ve bizim de sonrakilere aktaracağımız bilgi birikimidir. Öyle kolay kolay kazanılmadığma göre, onun değerini bilmek durumundayız. Ancak bu şekilde hayatımızı kolaylaştırır, zorlukların üstesinden geliriz. Büyüklerimizin bu deneyimlerine uyar ve saygı duyarsak, zorluklardan şikâyet etmez, üstüne üstüne giderek aşarız. Günlük hayatta da azimli ve kararlı birer birey oluruz. Unutmayalım; insanlar fanidir ama tecrübeleri bakidir. Kuşaktan kuşağa geçecek olan, tecrübeleridir.

Sonuç olarak kişi veya millet olarak, geçmişten günümüze karşılaştığımız olumsuzluklardan çıkardığımız derslerimizi iyi alır ve öğrenirsek, geleceğe daha emin adımlarla yürürüz. “Tereciye tere satmak„yerine büyüklerin, uluların bilgi ve

A

deneyimlerinden yararlanmak, çok daha güzel… Yazımızı Aşık Mahzuni’nin “Deneye Deneye,, adlı türküsünün sözleriyle bitirelim:

“Kervan ile şu dağları

Aştık deneye deneye

Kim akıllı, kim delidir

Şaştık deneye deneye.

 

Bakın, hey erenler bakın!

Ne işleri vardır Hak’kın…

Kör görünen Ay’a yakın

Ulaştık deneye deneye,,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu