Köşe Yazıları

Suriyeli Mülteciler Ve Devletin Müşfik Eli

 

Suriyeli Mülteciler Ve Devletin Müşfik Eli

 

Suriye’li olmak zor. Mülteci olmak daha da zor. Evlerini, eşyalarını, bağlarını bahçelerini terk ederek işlerini, mesleklerini geride bırakarak, hiç tanımadıkları bir başka diyarlara sığınmak çok zor.

Suriyeli mülteci kardeşlerimizin yaşamlarını sürdürdükleri Suriye mülteciler kampını uzun zamanır, ziyaret etmek istiyordum. Ancak yeni kısmet oldu. Bazen evdeki hesap çarşıya uymuyor.

Vali yardımcılarımız sayın Onur Kökçü Bey ve sayın Yunus Emre Altıner ile beraber ziyaret ettiğimiz Suriye kampında üzücü ama, bir o kadar mutluluk veren manzaralarla karşılaştık.

Kendi öz diyarlarından çıkarak hiç tanımadıkları, bilmedikleri bizim memleketimize iltica eden Suriyeli kardeşlerimiz, ülkemizde oldukları için çok mutlular ve adeta cennet hayatı yaşadıkların itiraf ediyorlar.

Devletimizin kendilerine gösterdiği şefkat ve merhamet duyguları karşısında iki büklüm olup, minnettarlıklarını ve şükranlarını ifade etmekle beraber, günün her saatinde devlet büyüklerimize dua ettiklerini ifade ediyorlar.

Devletimiz her türlü imkân ve desteği sağlamış. Başta sayın Valimiz Mahmut Demirtaş’ın ilk günden beri canla başla çalışarak çok kısa zamanda inşa edilen kamp alanının düzenlenmesinde ve donanımındaki üstün başarısı her türlü takdire şayandır.

Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş’ın özverili çaba ve gayretleri sonucu her türlü imkân seferber edilmiş, kurulduğu günden beri de sık sık kampı ziyaret ederek mültecilerin sorunları ile yakından ilgilenerek ihtiyaçları giderilmiş.

10.000 dolayında mülteci insanın her türlü ihtiyacı burada karşılanmakta ve hiçbir fedakârlıktan kaçınılmamaktadır. 350 daimi personel ile beraber haftanın her günü hem bu insanların karınları doyurulmakta, hem de can güvenlikleri sağlanmakta.

Tüm dünya yardım kuruluşları ve BM’in yardım ve katkıları çok az, adeta devede kulak misali. Ama Türkiye kendine yakışan yardımseverliğini ve alicenaplığını en güzel şekilde bütün dünya mültecilerine göstermektedir.

Bir taraftan karınlarını doyurdukları Suriyeli kardeşlerimizin can güvenliklerini sağlarken, diğer taraftan onlara çeşitli meslekler ve san’atlar da kazandırmak için her gayret gösterilmiş, kampta …

Onlarca atölyede genç kızlar tezgahların başında el dokuması halı işlerken, diğer onlarca atölyede de konfeksiyon ve tekstil üretimi yapılmaktadır. Suriyeli kardeşlerimiz hem para kazanmakta, hem de meslek edinmektedirler.

Berber ve kuaför hizmetleri de ayrıca verilmekte, katılmak isteyen herkes birer meslek sahibi olma imkanına kavuşmaktadırlar.

Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş’ın üstün gayretleri ve özverili çalışmalarının yanında değerli vali yardımcılarımız da aynı duyarlılık ve aynı hassasiyetle, Suriyeli kardeşlerimize yardımcı olmaktadırlar.

Vali yardımcılarımız sayın Onur Kökçü ve sayın Yunus Emre Altıner, Suriyeli kardeşlerimizle gönül bağlarını pekiştirmiş, onlara gösterdikleri yakın ilgi ve alakadan öteye adeta bir baba şefkatiyle onları kendi ülkelerinde, kendi evlerindeymiş gibi mutlu etmişler. Onların gönül dünyalarını fethetmişler.

Bize de gösterdikleri yakın ilgi, alaka ve  misafirperverliklerinden dolayı sonsuz teşekkürler ediyorum.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı