26 Ekim 2016 Çarşamba, 08:07
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi gunebakisnet@hotmail.com Tüm Yazılar

Sulu Tarım ufukta…

Editör’den…

 

Sulu Tarım ufukta…

 

Gömükan Barajı hakkında açıklamalarda bulunan Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu’nun ağzından bal damlıyordu.

Manşetimizde yer alan haberde DSİ’nin 2016 yılında yapılan harcama ile Adıyaman’a yapılan toplam yatırım tutarının 545 milyon 733 bin 144 TL’ye ulaştığı belirtildi.

2019’a kadar yapılacaklar ise damlayan alların suya dönüşmesiydi; Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, “Adıyaman’da 2003 yılından bugüne kadar 1 adet baraj ve 1 adet gölet tamamlandı.  Toplamda 2,35 milyon metreküp su depolandı.  Adıyaman’da 2019 yılı sonuna kadar 12 adet baraj ve 1 adet gölet daha tamamlanacak olup, toplamda 831,10 milyon metreküp su depolanacak.” diyor.

Bu da, Adıyaman’ın sulu tarım özlemini gerçeğe dönüştürmeye yeter de artar bile.

Atatürk Barajında su tutulmaya başlanmasından bu yana kuruyan toprakları suyla hayat bulan Şanlıurfa, ekonomik anlamda çok önemli bir yere geldi. Buna karşın Adıyaman, o tarihten bu yana sulu tarımla ve az maliyetle rekabet etme şansı bulamayınca sürekli geriledi.

Hedef elbette Şanlıurfa değil ama Adıyaman’ın tarımda rekabet şansı yakalaması, en önemlisi de kuruyan topraklarının hayat bulması gerekiyor.

Sulu tarımın başlamasıyla birlikte çiftçilerimiz kazançlarını katlarken, Adıyaman’ın en ücra köşesine kadar herkes bir şekilde bu durumdan olumlu olarak etkilenecek.

2019, çok uzak değil…

Ufukta sulu tarımın gözüküyor olması ile yürekleri coşturacak kadar var, önüne set çeken olmazsa güzel yarınlar yakın…

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz