Köşe Yazıları

Su ve yolun önemi yeniden anlatılmalı…

Editör’den…

 

Su ve yolun önemi yeniden anlatılmalı…

 

Adıyaman’da son zamanlarda yaşanan susuzluk ve sürekli devam eden ama bir türlü bitmeyen yol çalışmaları, akla yolun ve suyun medeniyet bilindiği çağlara gidiyor.

Bütün medeniyetlerin kurulduğu yer, su kaynaklarının bulunduğu yerdir ve bütün medeniyetlerin yaptığı ilk yatırım da yoldur.

AK Parti hükümetinin 14 yıllık iktidarında en çok emek verilen, en çok yatırım yapılan alan da yol, köprüdür ve sudur.

Ancak Adıyaman, bunlardan yeterince nasibini alamıyor. Nissibi Köprüsü haricinde, yol ve su yatırımında diğer illerle kıyaslanmak mümkün değil.

Adıyaman’ın 50 yıllık su ihtiyacının  karşılandığını belirterek açılan yatırım, birkaç yıl bile yetmedi.

Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır’a olan bağlantı yolları ise halen yapılıyor, yapılmaya devam ediyor ama bir yılan hikayesi gibi, nesilden n esile aktarılacağı görülüyor.

Oysa Adıyaman’a yol yapan Karayolları, Türkiye’nin dört bir yanına yol yapan, devasa köprüler inşa eden Karayollarıyla aynı…

Burada akla birkaç soru geliyor; ya Karayolları Adıyaman’a hor bakıyor ya Adıyaman’a tahsis edilen ödenek veya yapılan projelerde bir sıkıntı var. Belki de bütün bunlar var ama Adıyaman’ın değişmez kaderi bu, deyip şansımıza küseceğiz.

Yol medeniyettir, su medeniyettir ve bu ikisinin olmadığı yer, “kent” kimliğini alamaz. Alsa bile sadece kağıt üzerinde kalır.

Ulaşımı olmayan yerde ekonomi olmaz, turizm olmaz, sağlıklı bir iletişim sağlanamaz.

Bütün bunları hepimiz biliyoruz ama şu yolu bir türlü bitiremiyoruz, sahi bu ne yolmuş be arkadaş, ne yolmuş be!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu