Köşe Yazıları

‘Sosyal Mesafe’ mi, ‘Fiziki Mesafe’ mi?

Korona salgını vesilesiyle günlük hayatımıza giren bir takım yeni terimlerle de tanışmış olduk. Örneğin; pandemi, entübe, pik, kit ve diğerleri. Bunlardan biri de ‟sosyal mesafe„ terimi. Konunun detaylarına girmeden  ‟Sosyal„ sözcüğüne biraz bakalım: Fransızca kökenli bir sözcük.‟Toplumla  ilgili. Toplumsal. Topluma  ait. İçtimaî„demek. Günlük hayatta bir de şu anlamlarda kullanıyoruz: ‟Medenî.  Uygar. Çağdaş. Toplumla barışık . Uzlaşmacı. Empatik.„ Böyle insanları sever, sayar, beğenir ve takdir ederiz. Bir de bunun karşıtı var: ‟Asosyal„: ‟Gelişmemiş. Az gelişmiş. Kendini yetiştirmemiş. Topluma ayak uyduramayan. Kaba. Yabanî„ gibi. Böylelerini de beğenmez, eleştirir ve dışlarız.

İnsanlar sevmedikleri, tanımadıkları, bilmediklerinden biraz çekinir ve uzak dururlar. Aralarına biraz mesafe koyarlar. Hemen içli-dışlı, yağlı ballı olmaz, biraz temkinli davranırlar. Huyunu, suyunu iyice öğrenip emin oluncaya kadar… Normali de budur. İyice tanışıp, karakterini, ruh yapısını öğrenene kadar. Biz bu temkinli davranmaya ‟Sosyal mesafeyi korumak„ diyoruz. Yani; arkadaşlık, dostluk, komşuluk, paylaşma gibi konular bakımından biraz uzak durmak…

Korona salgını nedeniyle etkililerin ve yetkililerin sık sık yaptığı uyarı ve önemlerle gündeme geldi bu ”sosyal mesafeyi korumak„ meselesi. Yani; bir kişinin başka bir kişiye  içine çarşıda, pazarda, işyerinde vesaire fazla yaklaşmaması, arada bir iki metrelik bir mesafe bırakması anlamında. Koronadan emin olmak, bulaşmasına meydan vermemek açısından çok önemli, hayatî bir tedbir. Lakin, bize göre ifadede bir yanlışlık var. Şöyle ki; siz bize ‟Sosyal mesafeyi koruyun.„ Derseniz, bunun içine arkadaşlık, dostluk kurmamak, komşuluk yapmamak, insanî iletişim ve münasebetlerden uzak kalmak gibi  toplumsal değer yargılarını bir kenara bırakmak, onlardan bir süreliğine uzak durmak  girer.İşte kanaatimizce burada bir yanlışlık var. Sizin böyle demenize lüzum kalmadan biz zaten  kentleşme ile beraber bu sosyal mesafeyi çoktan açmış, ayarlamıştık.

Şöyle ki: Apartmanın, sitenin aynı merdivenlerinden inip çıkarken omuz omuza dokunuyor, yüz yüze  bakıyor ve Allah’ın selamını birbirimizden esirgiyorduk. Asansörde neredeyse kucak kucağa olduğumuz halde gene de selamlaşmadan, hâl hatır sormadan aradaki sosyal mesafeyi çok güzel(!) koruyorduk… Hatta bir komşumuz, yanımızdan  geçen biri, Alllah’ın selamını verirken, ona karşılık vermek yerine; ‟Allah Allah!.. Ben bu adamı tanımıyorum. Bana niye selam veriyor ki?„ diye içimizden geçiriyorduk. İşte bu, sosyal mesafeyi korumanın dik âlâsı değil midir?

Bize göre bu ‟Sosyal mesafeyi korumak„ ifadesinde dikkat edilmeyen, gözlerden kaçan bir anlatım yanlışlığı var. Onun yerine ‟Fizîkî mesafe„ dense daha isabetli olacaktır. Bilindiği gibi  Fizikî demek; ‟Fiziksel ilgili, Fiziksel„ demek. ‟Genel olarak doğaya ve nesnelere ait olan„ demek. ‟Gerçek„demek. iki kişinin aralarına bir veya iki metrelik mesafe koymaları da ölçülebilen, somut bir gerçeklik olduğuna göre, bu ifadenin daha yerinde olduğu  anlaşılıyor.

Azrail’in kol gezdiği, insanların bir ölüm kalım savaşında oldukları bir ortamda etkili ve yetkililerin ” Fiziki mesafe„ demeyip,”Sosyal mesafe„ demelerini ne yadırgıyor, ne de eleştiriyoruz. Sadece sakin  bir kafa ile biraz irdelediğimizde kentleşme ile beraber zaten yıllardır uygulanan bir olumsuzluğu çağrıştırdığına dikkat etmek istiyoruz.  Hepsi bu… İnşallah bu salgını tamamen atlattığımızda ‟Fizikî mesafeyi„ korumaya evet, ‟Sosyal mesafeyi„ korumaya gelince, biraz düşünmekte yarar var. Selam ve dua ile.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı