Köşe YazılarıManşet

Sorunlara Yerinde Tespit

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar’ın uzun zamandır yaptığı köy gezileri ilgi çekmeyi sürdürüyor.

Siyasetçilerin köy gezileri doğal karşılanıyor.

Sonuçta ‘seçimden seçime’ gezmediğini göstermek için yerelde veya genelde siyaset yapan insanlarımız mahalle ve köy gezilerine katılır, vatandaşla hasbihal eder, hatırlarını sorar, sorunları varsa çözüm üretmek için ‘çözecek makamlarla’ istiarede bulunurlar.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar’ın gezileri ise bir siyasi gezi değil, sorunu görüp, çözme iradesiyle alakalıdır. Her ilde ve her zaman ilin yöneticilerinin bu tür ziyaretlerde bulundukları biliniyor ve bu ziyaretlerin çözüme en yakın olanı olduğuna da inanılıyor.

Bu açıdan, Vali Mahmut Çuhadar’ın yerel yönetici ve idarecilerle birlikte köylere yaptığı ziyaretler, hem o köye yapılan hizmetleri yerinde görmek hem de yapılması gerekenleri ilk elden dinlemeyi beraberinde getiriyor.

Böylece vatandaşın devlete ulaşımı kolaylaşıyor, sorun dinleyeni artıyor, çözüm için uzun uğraşlar ve bir sürü bürokratik engeller de ortadan kalkıyor.

Sadece valiliğin değil, her kurumun, her kuruluşun ‘çözüm üretme’ derdi olan her oluşumun, ‘sorunu yerinde görme’ şansını kaçırmaması gerekiyor.

Bundan gocunmaya da gerek yok.

İnsanların yaşadığı her yerde sorunlar da olur, güzellikler de olur, sıkıntılar da olur ve aksayan işler de bulunur.

Çözüme en yakın olanların, sorunu ilk elden öğrenmesi ne kadar önemli, bir bilinse…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu