Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi
30 Haziran 2017 Cuma, 08:35
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi gunebakisnet@hotmail.com Tüm Yazılar

Sorun özümsenmeyince, çözüm umursanmaz

Editör’den…

 

Sorun özümsenmeyince, çözüm umursanmaz

 

İki gündür Adıyaman’da bir gazeteye tepki gösteriliyor. Buna bizim gazetemiz de dahil elbet. Ancak gazetemizin dünkü manşetinde de, bugünkü manşetinde de biz farklı pencereden bakmayı denedik ve halen de bunu sürdürüyoruz.

Star Gazetesinin veya bir başka gazetenin terörün finans kaynağını açıklamasıyla ilgilenmiyoruz. Sonuçta bu iş ilgili kurumların işidir. Finans kaynağını kurutmak, gazetelerin işi değildir.

Ancak ortada çok kirli iki oyun oynanıyor.

Birisi, küresel tütün üreticilerinin ısmarlama haberine balıklama dalanlar.

Bunların niyeti, Adıyaman başta olmak üzere ülkemizdeki kıyılmış tütünün piyasadan silinmesi.

Tütün ekimiyle uğraşan ve bununla geçimini devam ettiren aileleri hiç kimsenin umursadığını sanmıyoruz. En azından küresel çapta tütün üreticiliği yapanların böyle bir kaygısının olduğunu düşünmüyoruz.

İkincisi ise, çiftçinin ürününe “kaçak” muamelesi yapan operasyonlar ve bu operasyonların basına yansıması.

Bununla da, 1990’lı yıllardan beridir sürekli düşürülen ve şimdi neredeyse yok denecek seviyeye gelen tütün kotasının kendiliğinden bitirilmesini izlihoruz.

Bu ikisini görmediğimizde, gazetelerin haberine takılır kalırız. Her gün bir gazeteye laf yetiştirmeye çalışır, Adıyaman’ın teröre destek vermediğini söyler dururuz. Zaten kimsenin Adıyaman teröre destek veriyor dediği de yok. Terör örgütleri, her zaman kendilerine farklı finans kaynağı buluyor. Görünen o ki, bu defa tütün gündemlerinde.

Ama bu tütünü “suçlu” konumuna sokmaz, “bitirilmesi” gerektiği fikrini güçlendirmez.

Ortada bir tütün sorunu var, tütüne “suçlu” muamelesi yapan bir düzenleme var, o düzenleme, çiftçi lehine düzeltilmediği müddetçe çözüm hayaldir; bunun siyasetini yapma, laf yetiştirme de eksik olmayacaktır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz