Köşe Yazıları

Sonsuzluk Merdiveni

Kommagene Krallığı’nın 5 önemli yerleşkesinden biri olan Pirin Perre Antik Kenti’nde kazı çalışmaları devam ediyor.

Kazı çalışmaları ile ortaya çıkarılan ve çıkarılacak olan eser ve tarihi şehrin kalıntıları bizleri çok farklı bir tarih ile buluşturacağı artık kesinlik kazanıyor.

Her geçen gün ortaya çıkarılan kalıntılar Pirin Perre Antik Kenti ile ilgili bildiklerimizin aslında sadece yüzeysel bilgiler olduğunu ortaya koyuyor.

Kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılacak buluntularla aslında bildiklerimizin bilmediklerimiz yanında bir hiç olduğunu görmüş olacağız.

Pirin Perre kentinin tarihi ezberleri bozan bir antik kent olarak insanlık tarihinde yeniden yerini alacaktır.

Son günlerde basında yer alan “Sonsuzluk Merdiveni” haberi başlı başına bir tarihi dönüm noktası demek Perre Antik Kenti için.

Şu ana kadar yapılan kazı çalışmaları ile 450 metre ilerlenmesine rağmen merdiven basamaklarını sonuna gelinilememiş. Bu yıl devam eden kazılarda amaç merdivenin son noktasına ulaşmak.

Merdivenin sonu şu an gizemini koruyor. Heyecanla bizlerde kazı çalışmalarını takip ederek “Sonsuzluk Merdiveni” olarak adlandırılan basamakların sırrının ortaya çıkmasını bekliyoruz.

***

Pandemi sonrası hayatın normale dönmesi ile birlikte sosyal etkinlikler hızlı bir şekilde yaşamımızda yerini yeniden almaya başladı.

İnsanlar gibi kamu ve özel sektör kurumları da yurttaşlara etkinlikler düzenlemek için girişimlerde bulunmaya devam ediyorlar.

İlimiz Adıyaman sosyal etkinlik aktiviteleri göz önüne alındığında pek iç açıcı bir konumda değil. Kamu ve özel sektör bu anlamda çoktan sınıfta kalmış durumda.

İlimizde düzenlenmek istenen birçok aktivite yer sorunu nedeni ile tam olarak amacına ulaşamamakta.

Mayıs ayında düzenlenen kitap fuarı özellikle yer seçimi konusunda çok eleştiri aldı. Bu konudaki eksiklik kendini göstermeye yetti. Tez elden çözüme kavuşturulması gereken yer sorunu umarım bir sonraki etkinliğe kadar çözülmüş olur.

Geçen hafta sonu Eğri Çayı parkında düzenlenen konser etkinliği yer seçimi konusunda yine başka bir hüsrana örnek olarak verilebilir. Özellikle konuk şarkıcın karşısındaki kitleyi ancak konser bitimi dron ile elde edilen görüntülerden ulaşması konser anında yaşayacağı heyecanı yaşamamasına neden oluyor. Konser verdiği kitleyi konser anında konuk şarkıcının görebileceği amfi tiyatro tarzı bir mekânın eksikliği de kendini yeniden göstermiş oldu.

İlimiz etkinlikler noktasında çok geri kalmış durumda.

Hızlı bir değişim ve dönüşüm için etkinlik alanlarını yurttaşlarımızın ve konukların hizmetine sunmak zorundayız.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu