17 Mayıs 2017 Çarşamba, 09:43
Orhan Samsatlıoğlu
Orhan Samsatlıoğlu orhansamsatlioglu0022@gmail.com Tüm Yazılar

SOKAK OYUNLARI ŞENLİĞİ

SOKAK OYUNLARI ŞENLİĞİ

Geçtiğimiz gün (15 Mayıs 2017) Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğünün Gençlik Haftası kapsamında Kent Konseyi’nce planlanan “sokak oyunları şenliği„ gerçekleştirildi. Sözümüzün başında bu anlamlı ve güzel etkinliği düzenleyen, emeği geçen herkesi kutluyoruz. Günümüzde çeşitli nedenlerle unutulan bu yöresel, millî kültürel değerlerimizin yeniden yeşertilip yaşatılması çok güzel bir hizmet. Kentleşmenin getirdiği apartman hayatıyla birlikte dört duvar arasına hapsedilen, kafesteki kuş misali pencereden dışarıya bakmaya mahkûm bırakılan çocuklarımızın, unutulan bu değerlerimizle buluşturulup tanıştırılmaları gayet verimli bir kültür hizmeti.

Çocukluğumuzda hepimizin oynadığımız bu oyunlar, öyle sıradan “oyun„ deyip geçiştirilecek basit şeyler değildir. Bu oyunlarda bizim ortak zevklerimiz, yerel ve millî kültürümüz saklı. Bizler bu oyunlar sayesinde çok güzel şeyler öğrendik. Örneğin; randevulaşmayı (belirtilen saatte belirtilen yerde buluşmayı) öğrendik. Verilen sözde durmayı öğrendik. Paylaşmanın ne demek olduğunu anladık. Sabretmeyi (sıra beklemeyi) öğrendik. Kimsenin hakkına tecavüz etmemeyi öğrendik. Yardımlaşmayı, empatiyi, sempatiyi öğrendik. Arkadaşlık, onun da bir ileri aşaması olan dostluk nedir onu öğrendik. Zamanımızı hem zihnimize hem de bedenimize faydalı etkinliklerle değerlendirmeyi öğrendik. Hem bedenen hem de ruhen ve zihnen gelişmemiz için elimizden gelenleri yapmış olmanın mutluluğunu yaşadık. Daha neler öğrendik neler…

İnternet kafelerde bilgisayara (sanal âleme) mahkûm olmadık. Tablet, cep telefonu gibi araç gereçlerin bağımlısı olmadık. Görme bozuklukları, işitme rahatsızlıkları, beyinle ilgili sorun ve sıkıntılar yaşamadık. Sanal âleme dalıp toplumdan kopmadık. Agresif ve asosyal olmadık. Paylaşma ve iletişim sıkıntıları yaşamadık. Artırarak sayabileceğimiz bu güzellikler, çocukluğumuzun bize verdiği şans ve avantajlarımız oldu. Günümüzde çocuklarımızın birçoğunun istediği halde sahip olamadığı bu güzelliklerin hepsi o “sokak oyunları„nda vardı. O nedenle bizim kuşağımız, gerçekten çok şanslı imiş.

İşte Kent Konseyi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Anadolu Lisesi ve Adıyaman Lisesi ile Belediyemizin ortak katkılarıyla gerçekleştirilen bu etkinlik gerçekten büyük bir kültür hizmeti. Önemli bir ilk… Konsey Başkanı Sinan Bey’in “Bekliyoruz efendim„ başlıklı yazısındaki: “Ya birileri heyecanımı kaçırıyor ya da bir yerlerden engeller çıkarıyordu.„ cümlesi, belki ilk etapta bazı gecikme ve moral bozukluklarına sebep olmuş olsa bile, önümüzdeki yıllar için tam aksi bir etkiye, çalışmaya, azim ve iradeye vesile olmalı. “Durmak yok, yola devam.„

Birincisini gerçekleştirdiğimiz bu kültür hizmeti, bundan sonrakiler için bize bir ışık tutacaktır diye düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu etkinliği çok daha kapsamlı bir biçimde sunma şansımız olacaktır. İlgililerin mutlaka düşüneceklerinden emin olduğum halde gene de aklıma gelen bazı önerilerimi paylaşmak istiyorum:

 • Etkinliğe Kültür Müdürlüğü, bazı sivil toplum kuruluşları da dahil edilebilir.
 • Etkinliğin ilçeler düzeyinde de düzenlenmesine çalışılabilir.
 • Yerel bütün sokak oyunlarımız peyderpey, bir plan dahilinde programa alınabilir.
 • Etkinlik; ilkokullar, ortaokullar, liseler arasında kızlar ve erkekler kategorilerinde düzenlenebilir.
 • Kazananlar için sponsorlar belirlenerek ciddi ve değerli ödüller verilebilir.
 • Tanıtım yol, yöntem, araç ve gereçleri daha geniş kapsamlı olabilir.
 • Sadece sokak oyunlarına yönelik bir veya iki sözcüğü geçmeyen cevaplara dayalı bir bilgi yarışması düzenlenebilir.
 • Yarışmacılar, 60-70 yıl önceki yerel giysilerle yarışmayı gerçekleştirebilir.

“Başlamak, bitirmenin yarısıdır.„ demiş atalarımız. Sayın ilgililerin de başladıkları bu güzel hizmeti başarıyla sürdüreceklerinden asla kuşkumuz yoktur. Bu birincisiyle “Ya Bismillah!„ demiş olalım. Devamı gelecektir inşallah! Tekrar emeği geçen herkesi kutluyor, elinize- emeğinize sağlık diyoruz. Ne mutlu size! Allah sizden razı olsun.

 

Yorum

 1. Sinan Temel

  23 Mayıs 2017 at 23:57

  Kıymetli Hocam,
  Adıyaman Kent Konseyi olarak bu yıl birincisini organize ettiğimiz Sokak Oyunları Şenliğimizi köşenize taşıyarak beğeni ve övgü ile bahsetmeniz beni ziyadesiyle memnun etmiştir. İyi niyetle ve tamamen memleketimizin faydasına olacağına inanarak giriştiğimiz bu uğaşın sizin gibi değerli hocalarımız tarafından takdir görmesi, gelecekte daha güzel işleri daha ayrı bir heyecanla yapacağımızın işaretidir.
  Önerileriniz bizim için önemlidir mutlaka değerlendireceğiz. Sizlerin eleştiri ve önerileri bize ışık tutacaktır. Yüreğinize, kaleminize ve elinize sağlık…
  Sizi en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum. Allah”a emanet olun.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz