Son Dakika
22 Haziran 2018 Cuma
11 Mayıs 2015 Pazartesi, 09:24
Yard.Doç.Dr. M. Bahattin Pektaş
Yard.Doç.Dr. M. Bahattin Pektaş opdr.pektas@hotmail.com Tüm Yazılar

Sokak düğünlerimiz

Sokak düğünlerimiz

 

Yaz geldi. Malum düğün sezonu da açıldı. Sünnet, nişan, düğün vs. herkese hayırlı olsun. Üzerinde durmak istediğim, sokakta yapılan düğünler. Sık sık bir mahallede ya iki sokak girişi kapatılarak, ya da bir cadde üzerinde cadde trafiğe kapatılarak ses yükseltici cihazlarla kulakları patlatırcasına yüksek ses tonuyla yapılan düğünlere şahit olacağız. Bu düğünlerde 100 kişi eğleniyorsa en az 5-10 bin kişi yüksek ses tonundan rahatsız oluyor. Evde hasta, uyuyan bebek, çalışan öğrenci varsa daha da işkence haline geliyor. Sorduğun zaman gerekli izinleri aldık diyorlar. Ama izin herhalde sokakta yapılan düğün ve trafiğin kapatılması ile ilgilidir. Yoksa yedi mahalle ötedekileri rahatsız edecek gürültüye değildir herhalde.

Mahallede sokak düğünü varsa o gece kabus gibi geçiyor. Balkonda oturmayı geçtim odada kapı pencereyi kapatsan bile rahatsızlık had safhada. Sanki düğünü yapanlar kendi aralarında eğlenmek için değil de uzaktakileri rahatsız etmek için yapıyorlar. Yoksa bu kadar müziğin sesini yükseltmenin mantıklı bir açıklaması olamaz. Herhalde müzisyen ekipleri hangisinin cihazları yüksek ses çıkarıyorsa o kadar kaliteli müzik yaptıkları inancındalar.

Kimsenin eğlencesine, düğününe karışacak değiliz. Gerekli izinleri aldıktan sonra her vatandaşın en doğal hakkıdır. Fakat bütün bir mahalleye kabus yaşatacak ses tonuyla değil. Kendi adabı çerçevesinde. Bu öncelikle sosyal bir duyarlılıktır. Düğün sahiplerinin komşularına hatta uzak mahallede yaşayanlara saygısının göstergesidir. Fakat yetkililerinde bu konuda hassas olması gerekir. İzini veren denetlemesini de bilmeli. Bugüne kadar bu şikayetle uyarılanı veya yaptırım uygulanılanı duymadım.  Olsa kimse bunu göze alarak yapmaz.

Kimi zaman bir sokağın başına ve sonuna bir araba park edip o sokağı geçişe kapamak suretiyle gerçekleşen, kimi zaman gece yarısına kadar havaî fişeklerle, silah sesleriyle sonlanan sokak düğünleri çağdaş şehir yaşamında yeri yoktur. Görgüsüzlük seviyesine ulaşan bu etkinliklerden, insanımız bir an önce vazgeçmelidir. Gelenekler ve inançlar asla bu şekilde yaşatılamaz.

Ve bir öneri de Belediye’ye; memleketimizde özellikle camilerde taziye evleri var. Bu uygulamalar bir toplumsal ihtiyacı gidermekte. Aynı şekilde her mahallede değişik yerlerde açık veya kapalı alanlarda düğünlerin yapılabileceği mekanlar da oluşturulabilir. Böylece hem bütçesi için pahalı gelen düğün salonları için vatandaşa bir alternatif sunulmuş olur. Hem de daha kontrol altında tutulduğu için gürültü kirliliği vb. nahoş görüntülerin önüne geçilmiş olur.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz