Köşe Yazıları

Siyasiler ve Yalakalar

Siyasi havanın esmeye başladığı bu günlerde adaylar yoğun kulis faaliyetlerini sürdürürken, aday çevreleri de bu faaliyetlerine başladılar.

Siyasileri bozan, onları insanlıktan çıkaranlar etrafında yalaka takımlarıdır.

Başarılı bir belediye başkanının (veya adayının) etrafını saran birkaç çakal ile fındık kurtları onun saygınlığını zedeler, onun o koltuğa bir dönem daha sahip olmasına engel olurlar.

Günümüzde bunu çok net bir şekilde görüyor ve yaşıyoruz.

Siyasi liderlerin etrafında 2 çeşit insan figürü var.

Bunlardan birincisi düzgün adamlardır.

Yani –(Emektarlar, uğraş verenler, adayın başarılı olmasını isteyen kişiler, memleket için ideal olanına inandıkları değerler için mücadele edenlerdir.)

Bu kişiler destekledikleri belediye başkan adayı için ciddi manada özveride bulunan, onun başarılı olması için müthiş efor sarf eden, gerektiğinde onun adına, onun için harcama yapan insanlardır.

Bu kişiler her platformda adaylarının başarısı için uğraş veren kişilerdir.

Diğer çevreler ise yalaka takımları ve fındık kurtlarıdır.

Bunlar ise, adaya veya başkana “kralım sen çok yaşa” , “senden büyüğü yok! En iyisi sensin” gibi bir sürü yağlama cümleleri kullanarak onun gururunu okşayan ifadeler kullanırlar.

Başkan veya başkan adayları ise her insanoğlu gibi bu tatlımsı gurur verici cümleler içinde hayallere dalarak, gerçekleri unuturlar.

Düzdün adamların hassasiyetlerini dikkate almak yerine bu soytarıların sözlerine kulak vererek sonlarını adım adım hazırlarlar.

Basit bir örnek vereyim.

Yalaka takımından olan bir fındık kurdunu örnek vereyim. Diyelim ki Başkan veya adaya yakın bir fındık kurdu ile x şahsının diyaloğu iyi değil! Ya da fındık kurdu kendisine yer edinebilmek için x şahsını o aday veya başkanın etrafından uzaklaştırmak istiyor.

İşte o niyetle hareket eden fındık kurdu ne yapar eder aday (başkan) ile x şahsının arasını açar ve onu uzaklaştırır.

Fındık kurdu amacına ulaşmıştır.

Beyinsiz aday (başkan) “ya dün biz böyle değildik. Niye biz böyle olduk.” diye düşünemez.

İşte bu ve buna benzer olaylar yüzünden başkan(aday) kaybetmeye mahkûmdur.

Fındık kurtları kendilerine yer edinmek için her türlü rezilliği yaparlar.

Fındık kurtları bunu yaparken yalaka takımı içinde olan diğer bir kişi ise başkana iş gördürür. Başkan için mesai harcayan onun için mücadele eden düzgün adamlar ise ufak ufak dışlanırlar.

Siyaseti düzgün insanlar yapar. Kaymağını yalakalar yer.

Seçim sürecinin başladığı bu günlerde bütün aday adaylarına başarı dilerken yalaka takımlarına dikkat etmesini umuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu