Köşe Yazıları

Siyaset ve Basiret

Siyaset ve  Basiret

 

Sağ selamet bir seçim sürecini daha geride bıraktık. Ülkemiz üzerinde oynanmak istenen oyunlar bir kere daha bozuldu. Ülkemizde istikrarın bozulmaması, ya da bozulma sürecine giren istikrarın yeniden sağlanması önemli idi. Ve bu süreç büyük bir duyarlılık ve olgunlukla tamamlandı.

Türkiye, kurda kuşa yem olmadı. Ülkemizi kaosa sürüklemeye çalışan iç ve dış mihraklar hedeflerine ulaşamadılar. Türk insanını bidon kafalı diye tanımlayanlar, göbeğini kaşıyan adamlar diye isimlendirenler, dağdaki çoban’la kendi oylarının müsavi olmadığını ileri sürenler, bir kez daha yanıldıklarını, kaz’ın ayağının başka olduğunu gördüler.

Mevcut iktidarı çürümüş bir iktidar olarak tahkir edenler, kendi çürümüşlüklerini ve kokuşmuşluklarını maalesef göremediler. Ve burunlarının dikine giderek, kendi kof düşüncelerinden başkasına pay vermemenin sonucu olarak da çok büyük yara aldılar.

Yaptıkları dengesiz ve tutarsız açıklamalarla seçmenlerin kafasını karıştıran siyaset otoriteleri, kaş yapayım derken göz çıkardılar. Seçmenlerinin sağır ve sersem olduğunu düşünenler, gözlerinin önüne koydukları kibrit çöpünün gölgesinde, arkadaki kocaman dağı göremediler. Göremediklerini de göremediler, kabul edemediler. Ve ne yazık ki, her hadiseyi çok güzel analiz eden basiretli seçmenlerini kaybettiler.

Kendi içlerindeki değerlerin kadir ve kıymetini bilmeyenler, hem o değerleri kaybettiler, hem de kendileri kayboldular. Daha farklı bir tablonun ortaya çıkması da zaten beklenemezdi.

Bazı partiler, adaylık potansiyeli olan değerli siyaset adamlarını kendi içinde harcama gafletine düşerek, ikballeri uğruna kendi ayaklarına baltayı vurdular. Bu siyaset ağalarının de bir gün harcanacakları mukadderdir. Etme bulma dünyası…

Seçim sonrasında aldıkları neticenin göz kamaştıran acı denklemini görünce her halde kendileri oturup, ne yapalım etme bulma dünyası diye sayıklamışlardır ama, artık çok geç kaldıklarını da anlamışlardır.

Muhalefet elbette gerekli. Ama her şeye muhalefet zararlıdır. Yapıcı muhalefet yaptıkları zaman, oyları yükselişe geçen siyaset ağaları, yıkıcı muhalefet mod’una girince haliyle oy kaybına uğrayacaklarını pek hesap edemezler.

İç mekanizmalarını sağlıklı çalıştırmayan bütün hareketler başarısız kalmaya mahkumdur. Suçu kendilerinde değil de hep seçmende görenler, şimdi şapkalarını önlerine koyup derin bir analiz yapmalıdırlar.

İktidar partisi ile anlaşamayanlar kendileri gibi muhalif olan diğer partilerle de anlaşma istidadı göstermediler. Başka partilerle anlaşamayan bir zihniyet, kendi içinde de bir çözüm üretmekten hep uzak kaldı.

Yani anlayacağınız, kafası oldukça karışık olan liderin her şeyi karıştırması kaçınılmaz olur. Kendisine faydası olmayanın başkasına da faydası olmaz. Kendi içinde uyum sağlamayan hiçbir hareket başarıya ulaşamadığı gibi başkalarıyla da uyum sağlaması mümkün olmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı