24 Temmuz 2017 Pazartesi, 08:24
Hamza Çelenk
Hamza Çelenk hamzacelenk02@gmail.com Tüm Yazılar

SİYAHA BOYADILAR CADDELERİ

SİYAHA BOYADILAR CADDELERİ

 

İnsanlar vicdanıyla baş başa yorumlarken hayata dair çizilen resimleri yaşanacak mutlu bir zamanlarının kalmadığını yeni yeni kavrıyorlardı. Elemden arta kalan günleri yorumlanmaya değmezdi ve içler acısı bir hal gibi duruyordu.

Her ne kadar bunu itiraf etmeseler de en son okudukları eserlerinde iyiye ve güzele dayalı tüm kelimelerin üzerini koyu renklerle çizmeleri her şeyi gösteriyordu. Hayat sürgün bir mahkûm gibi uzak duruyordu kendilerine.

Yalnız kaldıkları anlarda anlamsız sorulara muhatap kılsalar da kendilerini dışarısı onları kendi gerçekliği ile yüzleştirmeye söz vermiş gibi duruyordu. Çünkü kendilerine ait olanı kaybettikleri bir dünyada seçme ikileminde bıraktılar hepimizi.

Yani hepimiz ya asi  “Alamut kalesinde Hayyam’a’’ kulak verecektik ya da “sınırsız Selçuklu mülkünde Melikşah’ın sağında duran Nizamülmülk’e’’

Bu da asi nehirlere karşı kürek çekmekti. “oluş” ’tan yana tercih koymanın mutlak bir sonucuydu. Nehirlerin akış yönünün o kimseyi alakadar ettiği yoktu. ‘’Oluş’’ denilen şey de umurlarında değildi. Yorumlanan her şeyde kendi gerçekliklerinin inkârını görüyorlar. Onlardaki gerçek mat renklere vurulup daima hayatın koyusuna vurulmaktı.

Dün ve bugün anlaşılmak için yoktu hayalî tutumlarında. Değişim denilen bir olguyu bilmiyorlar, dünün bugünden farklılığını izaha çalışanları anlamsız kelimelere duçar ediyorlardı.

Ne onlar bizi anlamaya niyetliydiler ne de biz onları niye ikna etme gerekliliğine sahip oluşumuzu biliyorduk.

Artık zor olsa da asi nehirler sırdaş olacağız. Yeni bir bakış bizi ancak biz yapacak. Bu yeni bakışımızda hem Hayyam olacak hem de Nizamülmülk. Hem şiirin zevkine varacağız hem de bir pir-i faninin yüreğinde diz çökeceğiz Nizamiye Medreselerinde.

Diğerlerine ne olduğunu mu sordunuz? Hala aydınlık adına tanımadıkları caddeleri siyaha boyuyorlar.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz