07 Ocak 2015 Çarşamba, 09:34
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Sigaraya Karşı Zafer Kazanmak

Sigaraya Karşı Zafer Kazanmak

 

Sigara tiryakileri, yine ve yeniden sigara içmek için ilginç bahanelere başvuruyorlar. Dünya sağlık örgütünün tesbitlerine göre tiryakiler, “sinirlerimi yatıştırıyor, canlandırıyor, sıkıntılarımı gideriyor, düşünmeme yardım ediyor, kendime güvenimi artırıyor” gibi bahanelerle sigaraya yeniden başladıklarını tesbit etmiş.

Dünya sağlık örgütü istatistiklerine göre, birçok ülkede sigaraya bağlı olarak en fazla rastlanan ve ölüme yol açan hastalıklar arasında, akciğer kanseri ilk sırayı alıyor.

Son elli yılda yüzde 300 oranında artış gösteren akciğer kanserine, sadece ABD’de her yıl 170 bin kişi yakalanırken, bu sayı ülkemizde de 40 ila 50 binlerde seyrediyor. Önlem alınmaması durumunda gelecek 20 yılda Türkiye’de sigaradan ölenlerin sayısının 100 binlere tırmanacağı tahmin ediliyor.

İkinci dünya savaşı’nda 50 milyon insanın öldüğü dünya’da 1945 yılından buyana sigaraya bağlı hastalıklardan 100 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiği belirleniyor.

Yine Dünya sağlık örgütü’nün tiryakiler arasında yaptığı araştırmada, insan sağlığı açısından en zararlı alışkanlıklar arasında bulunan sigara için tiryakilerin ilginç bahanelere de başvurdukalrı tesbiti yapılmıştır. Hele hele kilo almaya engel oluyor, bahanesi tamamen sağlığa düşman bir bahane olarak görülmektedir.

Günümüzde elde edilen verilere göre sigaranın ne denli amansız ve ölümcül bir sağlık düşmanı olduğunu ortaya koymaktadır. Sigara içen insanın kendisine sigarayı bırakmaktan daha büyük bir iyilik yapamayacağı kesindir.

Sigara, istenildiğinde bırakılabilen bir davranış biçimidir. İsteyen her kişi, sigarayı bırakabilir. Bunun için de sigarayı gerçekten bırakmak isteyenlerin sigaraya karşı derin bir öfke ve nefret duymaları gerekir. Evde sigara bulundurmak, ne olur ne olmaz diyerek kıyıda köşede saklamak sigaraya karşı zaafiyet olarak değerlendirilmelidir

Sigarayı bıraktıktan sonra tek bir sigarayı içmek, tiryakiliğin yeniden kapısını aralamak olur. Sigarayı bıraktığı halde tekrar bu tuzağa düşmek ise hiç akıl kârı değilidr. İrade gücü elbette sigara ile yalnız denenmez ama sağlam iradeli insanlar da sigara illetine karşı güçlü bir iradeye sahip olmak zorundadırlar.

Sigarayı bırakmak isteyenler için zararın neresinden dönülürse, kâr’dır Çünkü vücud yeniden kendini tamir ve tadil ederek  yenilemektedir. Bu da Yüce Yaratıcı’nın büyük bir lütfudur. İstatistiklere göre sigarayı bırakanların vücudunda şu değişiklikler olur:

*20 dakika : Kan basıncı ve kalp hızı normale döner. Eller ve ayaklar, dolaşım normale döndüğü için ısınmaya başlar.

*8 saat : Kanda oksijen düzeyi normale döner. Kalp krizi riski düşmeye başlar.

*24 saat : Karbonmonoksit vücuttan atılır. Akciğerlerdeki balgam ve diğer birikimler temizlenmeye başlar.

*48 saat : Nikotin vücutta artık saptanamaz. Tat ve koku alma duyusu artmıştır.

*72 saat : Soluunum yolları gevşediği için nefes almak kolaylaşır Vücut enerjisi artar.

*2-12 hafta : Dolaşım bütün vücutta düzelir. Yürümek kolaylaşır.

*3-9 ay : Öksürük, nefes darlığı düzelir. Akciğer işlevi yüzde 5-10 oranında artar.

*5 yıl : Kalp krizi riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner.

*10 yıl : Akciğer kanseri riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner. Kalp krizi riski hiç sigara içmemiş biri ile eşit olur.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz