Köşe Yazıları

Şiddetli sarsıldık

Editör’den…

 

Şiddetli sarsıldık

 

Adıyaman, dün çok büyük bir tehlike atlattı, büyük acılardan döndü. Tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, böyle acıların hiçbir yerde yaşanmamasını, hiç kimsenin afetlere maruz kalmamasını diliyoruz.

Kandili Rasathanesi verilerine göre, dün saat 14.07’de 5.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi, AFAD, bunu 5,5 olarak açıkladı. Artçı depremler 4’den büyük oldu ve peş peşe geldi. Ancak sevindirici olan can kaybının yaşanmaması, çok büyük maddi hasarın da olmamasıydı.

Samsat ilçesinde 22 vatandaşımız çeşitli yerlerinden ve çoğunluğu hafif şekilde yaralandı.

Ancak, en önemli yıkım Samsat’ta oldu.

Sanki kumdan yapılan evler vardı.

Atatürk Barajında su tutulmasından sonra yerleşim yeri değişen yeni Samsat’ın tarihi çok eski olmamasına rağmen, tek katlı binaların bile çatlaması, yıkılması, bazılarının viran hale gelmesi, Samsat’taki yapıların sağlamlığını bir kez daha gündeme getirdi.

Sivil Savunma ve Deprem Haftasında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki bu deprem, bir kez daha bilinçlenmenin önemine dikkat çekilmesine ve bu bilinçle daha güvenli yapılarda oturmamızın önemine dikkat çekmek gerekiyor.

Afetler kaçınılmazsa, en az hasarla bunu atlatmanın yolunu bulmak kendi elimizde.

Kendimizi, sevdiklerimizi ve bir arada yaşadıklarımızı afetlerden sapasağlam olarak kurtarmak için daha güvenli yapılar kurmamız gerekiyor.

Kamu binaları, sosyal alanlar ve ikametgahların gözden geçirilmesi, bizim gibi deprem kuşağında olan iller için çok büyük bir elzemdir.

Ucuz atlattık diyelim, Allah bir daha hem bize hem de hiç kimseye göstermesin, tüm Adıyaman’a geçmiş olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu