Son Dakika
27 Mayıs 2018 Pazar
22 Temmuz 2016 Cuma, 08:42
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi gunebakisnet@hotmail.com Tüm Yazılar

Şerden hayır doğar mı?

Editör’den…

 

Şerden hayır doğar mı?

 

15 Temmuz’da yaşadığımız kabus dolu gece ve sonrasındaki günlerden hayır doğar mı diye soran çok oldu. Ancak OHAL uygulamasını bir yana bırakırsak, hayır doğan gelişmeler yaşanıyor.

Ülkemiz çok zor bir süreçten geçiyor. Bunun sonucu da, Adıyaman’ın hiç de yabancısı olmadığı Olağanüstü Hal Uygulaması (OHAL), üç aylığına yeniden bizimle…

OHAL’in sadece darbe girişiminde bulunanlarla daha etkin mücadele etmek adına alındığı belirtiliyor ve halkın temel hak ve özgürlüklerinde herhangi bir kısıtlamanın söz konusu olmadığı da özellikle vurgulanıyor.

Umuyoruz, unuttuğumuz OHAL değil, 21’inci yüzyıla, demokrasiye, ülkemizin geldiği noktaya yakışır BUHAL üzere oluruz.

Şerden hayır doğduğunu söyledik…

Kamplaşmanın, ayrışmanın, siyasi çekişmenin uzun süredir bir birine yabancı bıraktığı toplumumuzu 15 Temmuz’da girişilen ve 16 Temmuz’da ‘birlikte’ püskürtülen darbe kalkışması yeniden birleştirdi.

Toplum, sabahlara kadar farklı meydanlarda, aynı duyguları haykırır oldu. Hiç kimse demokrasiden ödün verilmesini istemiyor, vatana dokunulmasına göz yummuyor, bayrağın yere düşmesine gönlü razı gelmiyordu.

Günler geceler boyu tutulan nöbetler, siyasi partilerin ve STK’ların “hiç uğramadığı” yerlere teşekkür ziyaretleri, beraberinde bir birini tanıma, anlama ve hoşgörüyü getirdi.

Amaç aynı olunca, görüş ayrılıklarının bir zenginlik olduğu görülmeye başlandı.

Türkiye, bir avuç kora dönüşecekken, küllerinden yeniden doğabilir mi, bekleyip göreceğiz…

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz