Köşe Yazıları

Şehrin Kitapla, Yazarla Buluşmasına Dair

20-29 Mayıs tarihleri arasında Adıyaman Belediyesi öncülüğünde ilimizde kitap fuarının düzenlenmesi planlanmakta.

Geçmiş yılların aksine bu seneki fuarın oldukça iddialı geçmesi bekleniyor olacak ki Kitap Fuarı için Adıyaman Fuar ve Kongre merkezi yer olarak seçilmiş.

Tanıtım amaçlı organizasyon şirketinin paylaştığı çağrı reklamında yüz binlerin kitapla buluşmasının amaçlandığı belirtilmekte.

100 binlerce insanın kitapla buluşması hedefi büyük bir emek ve altyapı istemekte.

Bizlerde ilk kez bu kadar büyük bir kitap organizasyonuna ev sahipliği yapacak olan Adıyaman Belediyesini şimdiden tebrik ediyoruz.

Geçmiş yıllarda ilimizin çeşitli yerlerinde ve farklı kurumların öncülüğünde kitap fuarları düzenlendi.

İlkinde yaşanan aksaklıklar görmezden gelinebilinirdi ama sonrakiler tam bir fiyaskoydu diyebiliriz.

Özellikle yayınevi ve yazar seçiminde sürekli aynı kişilerin kitap fuarına çağrılıyor olması, bazı yayın evleri ve yazarların hiç çağrılmıyor olması; yer seçimi konusunda yaşanan acemilikler… Isınma problemine kadar birçok problemler vardı önceki fuarlarda.

Adıyaman Belediyesi bünyesinde Kitap Fuarı organizasyonunda yer alacak olan kişiler umuyorum ki geçmiş deneyimlerden elde edecekleri çıkarımlarla bizlere bu sene unutamayacağımız bir kitap fuarı şöleni yaşatırlar.

Kitap fuarları pazar yerleri gibi tezgâhlarda kitap satılan organizasyonlar olarak görülmemelidir.

Kitap fuarlarının amacı yazarla okuyucu arasında köprü görev görmektir.

Yazarla okuyucuyu buluşturup kitap üzerine sohbet etmelerini sağlamak, yazarın üzerinde çalıştığı yeni kitap hikâyelerinden haberdar olmak, onunla tartışmak, sohbet etmesine aracı olmaktır fuarların amacı.

Bende kendi çapında bir kitap okuyucusu olarak kitaplarını okuduğum yazarları bu yılın kitap fuarında görmek istiyorum.

Kitap Fuarı organizasyonda yer alan arkadaşlar şöyle bir kamuoyu yoklaması yapıp hangi yazarı ve yayınevlerini görmek istiyorsunuz diye sorsalar, hedeflerine ulaşmak için kendilerine yardımcı olmak isteyecek çok kişi ile karşılaşacaklardır.

Fuarda amaç en az 100 bin kişiyi kitapla, yazarla buluşturmak; bizlerde bu amacın gerçekleşmesi için ihtiyaç duyulursa destek vermekten geri durmayacağımızı belirtiyoruz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu