Köşe Yazıları

Şehitlik-Şehitler-Belediyeler

‟Allah yolunda öldürülenlere  ‟ölüler„ demeyin. Hayır, diridirler. Fakat siz farkında olamazsınız„    

(Bakara Suresi: 154. Ayet)

Ayeti kerimede de belirtildiği gibi şehitlerimizin yüce dinimizde ayrı bir anlamı, yüce bir mertebesi vardır. İnancımız odur ki onlar aramızda yaşamakta, Cenabı Allah tarafından rızıklandırılmaktadır. Hak dünyanın en nadide köşkleri ile ödüllendirilmişlerdir. Birçok faniye nasip olmayan yüce bir mertebe…

Yüce milletimiz, şanlı devletimiz kırk elli yıldan beri iç ve dış düşmanlardan kaynaklanan bir terör belası ile mücadele etmekte. Güçlenmemizi, kalkınmamızı, egemenliğimizi, dik durmamızı hazmedemeyen dahili ve haricî bedhahlar, onlarca terör şebekesini taşeron olarak maşa olarak kullanıp başımıza musallat etmektedirler. Bu eli kanlı terör şebekeleri kahraman ordumuz, güvenlik güçlerimiz (polisimiz, jandarmamız, korucularımız) sayesinde, inlerinde yakalanıp bulunduğunda bertaraf edilmektedirler.

Elli yıldan beri içinde bulunduğumuz bu amansız ve başarılı mücadele sırasında malesef  resmî ve sivil birçok şehidimiz var. Eli kanlı bebek katilleri asker-sivil-çocuk-yaşlı-genç-kadın-erkek demeden birçok vatan evladının aramızdan ayrılmasına sebep olmakta.

Yıllar öncesinde biz, böylesi menfur cinayetlere pek alışkın değildik. Dolayısıyla kabristanlarımızda da bu mübarek şehitlerimizin kabirlerine pek rastlamıyorduk. Şehirlerin birçoğunun mezarlıklarında ya hiç yoktu, ya da tek tüktü o güzel insanların kabirleri. Ancak, terör belası yaygınlaştıkça maalesef vatan için, millet için, din ve devlet için, bizim için canlarını feda eden şehitlerimiz de artmaya başladı. Günümüzde kahraman ordumuz ve güvenlik güçlerimiz sayesinde bu lanet şebeke hemen hemen sıfır konumuna indirilmiş bulunmakta. Bu arada bizim için şehadet şerbeti içen vatan evlatlarının sayısında da ciddi bir artış söz konusu. Hemen hemen her ilimiz maalesef birçok vatan evladını bu uğurda kaybetmiş durumda. Dolayısıyla kabristanlarımız da artık o kahramanların kabirleriyle yeni bir konumda. Bu kardeşlerimiz, bu evlatlarımız, istirahatgâhlarının bir kısmında bizimle iç içe, yan yana uyumakta; bazı yerlerde de özel şehitliklerde koyun koyuna dinlenmektedirler.

Belli zamanlarda gittiğimiz kabristan ziyaretlerinde onları başuçlarındaki ay yıldızlı bayrağımızla gördüğümüzde, kendimizi adeta bir gelincik tarlasında hissediyoruz. Serviler, güller, karanfiller, çiçekler içinde…  Onlar zaten birer çiçek… Hiç solmaması gereken…

Birçok belediyemizin bu kahramanlarımıza ayrı, özel ve güzel kabristanlar yaptığını görüyor ve son derece memnun oluyoruz. Zira onlar, canlarını bizim için verdiler. Biz de onlara, manevî hatıralarına karşı son derecede saygılıyız ve de öyle olacağız. Hâl ve gerçek, bakış açısı ve uygulama zaten bu yönde elhamdüllah!.. Buna rağmen, gene de içimdeki duyguları, gönlümden geçenleri dile getirerek paylaşmak istiyorum. Bu cümleden olarak:

  • Belediyelerimiz, kabristanların en güzel yerini bu vatan evlatlarına ayırmalı.
  • Kabrini özel olarak yaptıramayanların aileleriyle görüştükten sonra onların ebedî istirahatgâhlarını özel olarak yaptırmalı.
  • Mezarlık görevlilerinden birisi onların kabirlerinin servileri, gülleri, karanfilleri, çiçekleriyle günü gününe ilgilenmeli.
  • Çeşitli doğal nedenlerle görülen ufak tefek sorunlar, günlük kontrollerle anında giderilmeli.
  • Şehit aileleri, sadece dinî ve millî bayramlarda değil, daha sık ve daha kalabalık ekipler tarafından ziyaret edilmeli. Maddî durumları ne kadar müsait olursa olsun, eli boş gidilmemeli.

O mekânlar her an tertemiz, yemyeşil, pırıl pırıl muhafaza edilmeli. Bu görev, o mübareklerin ailelerine bırakılmamalı. Aziz şehitlerimiz, bizim bu ufak tefek görevlerimizi zaten görüp izleyecek ve memnun olacaklardır. Nasıl ki biz, onlar sayesinde hür ve bağımsız yaşıyorsak, onlar da bizim bu hizmetlerimizi görerek daha rahat ve daha hûşû içinde uyuyacaklardır.

Ey şanlı şehitlerimiz! Vatan size minnettardır. Emanetiniz emin ellerdedir. Ebedî istirahatgâhınızda rahat uyuyun. Allah’ın rahmeti  üzerinize olsun inşallah!.. Ne mutlu size!.. Sizinle gurur duyuyoruz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu