Anasayfa / Köşe Yazıları / Sayın Valim, Durun Diyin Bu Savurganlığa!

Yazar Mahmut Tekin

Sayın Valim, Durun Diyin Bu Savurganlığa!

Sayın Valim, Durun Diyin Bu Savurganlığa!

 

Yine fırtına gibi esecekler, yarış başlayacak, üstüne düşen de düşmeyen de bende varım, buyurun iftar sofrasına diyecekler!

Başta vali ve belediye başkanları olmak üzere, gazetecisi, bürokratı, işadamı hangi iftar sofrasına gideceğini şaşırıp kalacak!

Fakır-fukara, çoluk-çocuğuna ne yedirebilirim hesapları yaparken, her Ramazan ayında olduğu gibi, bu yılda savurganlığın örnekleri sergilenecek, iftar yemekleri yarış ve gösterişe dönüşecek!

Sözde, dayanışma, kaynaşma ve tanışma adı altında verilecek bu yemeklerde, genellikle hep aynı kişiler olacak. Bürokratlar, siyasiler, sivil toplum örgütlerinin başkan ve üyeleri, gazeteciler bir ay boyunca evlerinde yakınlarıyla iftar yapmaya hasret kalacak!

Defalarca yazıldı-çizildi!

Dar gelirli ailelere verilen iftar yemeklerine “Okey!” Saygı duyuyoruz!

Ancak, her yemekte bir-birini ağırlayan, ağamsın-paşamsın muhabbetleri için yarışa giren, bu tür iftar yemeklerini de kimse hele-hele böyle bir ortamda içine sindiremiyor!

Buradan başta valimiz olmak üzere, Belediye başkanı ve il müftüsüne sesleniyorum;

Irgat kenti ilimizde, zorla bulduğu bir kap yemekle, iftarını açmayla baş-başa bırakılan, bunca “Dilenmez-dilenci” onurlu insanımız varken, okula gitmek için forma, çanta, kalem, defter ayakkabı derdine düşen, üniversiteye kayıt yaptırmak için yol parası bulamayan, bunca çocuk ve gencimiz sıkıntılar içerisin de hayatla mücadele ederken, bu yarışa ve gösterişe dönüşen israfa durun diyin!

Gerekirse gitmeyin!

Gerekirse diyin ki;  Verilecek bu iftar yemeklerinin bedellerini bir fonda toplayacağız, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinde İsrail zulüm ve baskısı altında olan Filistinli kardeşlerimize yiyecek, içecek, giyecek yardımı olarak göndereceğiz!

Bakalım, bu erdemli ve onurlu yardımlaşmaya kimler yanaşacak!

Çevremiz de, yardıma muhtaç bu kadar insanımız varken;

Gitmeyin, hesap-kitap içerisinde olan bu gösteriş meraklılarının sözde iftar yemeklerine!

Fakir-fukaraya sofrasını açmış, hayırseverlerin iftar yemekleri sizi bekliyor!

Hiçbir hesabı ve kitabı olmayan, bu gariban ve onurlu insanları kucaklayıp mutlu edin, sevindirin!

Bu Habere de Bakın

Çocuk ve Duygusal İhmal

Canlılar alemine baktığımızda; hemen hemen bütün hayvan yavrularının doğar doğmaz kendi ayakları üzerinde durduğunu, hayatını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir