Köşe Yazıları

Saygı

Saygı

 

İnsanlar arası toplumsal barışın çimentolarından olan saygı; bir kimseye veya kuruma karşı duyulan özenli ve ölçülü davranma olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle başkalarını rahatsız etmemek duygusu da denebilir. İnsanların, birbirlerinin hak ve hukukuna riayet ederek gösterdikleri hal ve hareketlere, örnek tutuma da saygı diyoruz. Demek ki saygı, sana yapılmasını istemediğini başkalarına yapmamaktır.

Geniş bir kavram olan saygının ayrıntılarında (içeriğinde) şu bölümlerin varlığından söz edilebilir:

  • Kendimize saygı
  • Başkasına saygı
  • Anaya babaya saygı
  • Büyüklere saygı
  • Devlete saygı
  • Milletlerin birbirine saygısı. Bunun yanına, “çevreye saygı, hayvan haklarına

saygı” yı da eklemek gerekir. Her biri ayrı ayrı birer tez konusu olan bu kavramlara şöyle topluca baktığımızda bizim, Müslüman-Türk kültürümüzde saygının ayrı bir yeri, ayrı bir anlam ve önemi vardır. Birçok ayet ve hadis, bu kavramların önemine işaret etmekte ve yapılmasını emretmektedir. Örneğin: “Biz, insana anaya babaya iyi davranmayı emrettik.” ayeti; “Büyüklerine saygı göstermeyen bizden değildir.” hadis-i şerifi, ilk etapta aklımıza gelenlerdir.

Saygı göstermek, saygılı davranmak; kişinin içinden gelen, bilerek, severek, isteyerek, karşılık beklemeksizin yapılan bir tutumdur. Toplumun her bireyinde, her katmanında yapılması, gösterilmesi gereken bir davranıştır. İşçi-işveren, memur-amir, ast-üst, küçük-büyük hepimiz; herkes gönlünden hissederek uygulamalıyız. Hatta, biraz imkansız ve zor görünse de keşke saygılı davranmada önceliği: zengin, fakire – güçlü, güçsüze – alim, cahile – sağlam, engelliye – sağlıklı, rahatsıza bırakmadan ilk davransa, davranabilse… Egoların, kibir ve gururun ayaklar altına alınacağı bu durum, aradığımız barış ve huzuru daha çabuk gerçekleştirecektir.

Saygı; insanlar arasında uçurumu yok eden bir köprü gibidir. İçten gelen, korkuya dayalı olmayan saygı sayesinde kişiler arasında sağlam bir gönül köprüsü kurulur. Saygıda egoizme, otoriterliğe, dominantlığa yer yoktur, olmamalıdır.

Günlük hayatımızın her evresinde, her yerde, her zaman gerekli ve gösterilmesi gereken bu haslet; ailede, apartmanda, cadde ve sokakta, kaldırımda, iş yerinde, okulda, toplu yaşanan tüm mekânlarda uygulanması gereken bir tutumdur. Sürücünün yayaya, sürücünün sürücüye, sporcunun sporcuya, siyasetçinin siyasetçiye karşı saygılı olması demek; mutlu, huzurlu bir toplum demek değil midir? Hele hele topluma örnek olmak gibi bir görevi bulunan kurum ve kuruluşların birbirlerine gösterecekleri saygı, diğer kesimlere örnek olması bakımından en çok ihtiyaç duyduğumuz bir davranıştır. Siyasi büyüklerimiz, birbirlerinin rakibi gibi olan kuruluşlarımız, toplum önünde içlerinden gelerek karşılıklı saygı gösterdiklerinde, bunun taşradaki bütün insanlara ne kadar güzel, ne kadar olumlu yansıyacağını söylemeye gerek var mıdır?..

Öyleyse geliniz içinde kibarlık, nezaket, zarafet, asalet gibi manevi güzellik ve değerleri barındıran bu tutumu; hâl ve hareketlerimizle; konuşmalarımızla (dilimizle) giyim-kuşamımızla gösterip uygulamada elimizden geldiğince cömert davranalım. Unutmayalım ki saygı göstermeyen, saygı bekleyemez. Çok basit, çok da uc olan iki örnek vereyim: Evde radyo veya tv.den İstiklâl Marşı okunduğunda, ayağa kalkmakta gülünecek, hafife alınacak bir durum var mıdır? Keza telefonda bir büyüğümüzle konuşurken, sesimizin tonunu ayarlamak, sanki o insanla karşı karşıyaymışız gibi derlenip toplanmak yanlış bir davranış mıdır? Ben bu uc örnekleri bilerek seçiyorum ki saygının geniş içeriğini ve önemini düşünelim, düşünebilelim…Velev ki bazılarına gülünç gelse bile…Mademki saygılı davranış toplumsal barışı getiriyor, mutluluğu sağlıyor ve mademki saygı; kaygısız, tasasız bir hayatın olmazsa olmazıdır; öyleyse bunun en basit ve en uc örneklerinin bile gülünecek, hafife alınacak bir yanı yoktur ve olmamalıdır. Bizden para pul istemeten bu güzel davranış için yarışa ne derdiniz?.. Haydi bakalım!..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu