Son Dakika
27 Mayıs 2018 Pazar
28 Mayıs 2016 Cumartesi, 09:11
Erdal Çelebi
Erdal Çelebi erdal.clb02@gmail.com Tüm Yazılar

S (ivil) T (oplum) K (uruluşu)’ m

  S (ivil) T (oplum) K (uruluşu)’ m

Daha çok acı çekerek yaşadığımız bu günlerde, devleti ve milleti bir bütün olan bu güzel vatanımızın, daha güzel yarınlara sahip olması için toplumsal zeminde hayat bularak genelde içinde yaşama tutunduğu hayatları güneşin zararlı ışınlarından koruyarak gölgelik yapan bir ağaç veya yağan doludan koruyan şemsiye misali  gönlümdeki STK nın resmini çizeceğim sadece.Bu resim belkide umutların yeniden yeşerip yarınlara ağaç olarak çıkacak olmasına olan inancımın toplumsal yüzüdür aslında.

Benim STK’m toplumun arasında toplumla beraber yol alırken kimi zaman ona hamilik yapıp yol gösteren büyük birader, kimi zaman da toplumu önüne alıp toplumun ihtiyaçlarına kulak vererek farklı menfezlerden yol açacak küçük kardeş olmalıdır.

Benim STK’m dar düşüncelere dar kalıplara sığmayacak kadar büyük düşünen, vizyonu ve misyonu kendisini içinde yaşadığı toplumla beraber yarınlara taşıyabilecek düşüncelere sahip  olmalı.Benim STK’ m yarınların bugünden geçtiğini ve bugünün de dünün mahsulü olduğunu unutmayacak ama;  kendisinin dışında dünyada yaşanan gelişmelere kayıtsız kalmayarak dünle yarını bugün de buluşturmayı hedef ve gaye edinmeli.

Benim STK’m kimi zaman devletinin yanında; devletin ulaşamadığı, yetersiz kaldığı durumları sivil insiyatif alarak tamamlaya çalışırken, kimi zamanda devlet gibi muazzam büyük bir mekanizmanın çarkları arasında ezilmek istenen milletin yanında başı Everest tepesi gibi dimdik ve ayakları Everest dağının yamaçları gibi yere çivilenmiş bir şekilde olmayı vazife bilecektir.

Benim STK’ m insana insan olduğundan dolayı onunla hemhal olacaktır.Yani değerleri, düşünceleri, dili , dini, ırkı vb. ne olursa olsun hedef kitlesinin önce insan olduğunu hiçbir zaman unutmayacaktır.

Benim STK’m devlet değil ama devletin sivil yüzü  gibi, siyasi parti değil ama siyasi partinin birlikteliği gibi, para kapısı değil ama para kapısı gibi, milletin tamamı değil ama milletin tamamı gibi, kültür birliği gibi değil ama tek bir kültür gibi, aynı düşünceler değil ama benzer düşünceler gibi, aynı hedef değil ama farklı da değil gibi, aynı duygu değil ama aynı duyguymuş vb. gibi hareket eden, merkezine insanı yerleştiren canlı bir organizma gibi olmalı.

Kısacası;  benim STK’m hayatın içinde, hayatı beraber omuzlayıp birlikte mutlu bir aile tablosu kurabileceğim, olmazsa bir tarafımı eksik hissedeceğim, geçmişin acılarını unutturup geleceği ümitle karşılmama vesile olacak, birlikte yaşamanın bencilce yaşamın önüne geçtiğini hayal ettiğim dünyamın imarında, bana yardım edeceğini umut ettiğim ve çoğu kez hayatın akışına ters kürek çekercesine yaşama tutunduğum bu hayatta yıkılmadan yoluma devam etmemi  sağlayan bir oluşum olmasını isterim…

Hayal buya, olsun zaten gerçeklere ulaşmak çoğu kez hayallerde saklı olan umudun gücüyle mümkün olmuyor mu?

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz