Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe
29 Mayıs 2017 Pazartesi, 11:28
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

RAMAZAN AYININ KUTLU ATMOSFERİ

RAMAZAN AYININ KUTLU ATMOSFERİ

Bir daha Ramazan ayının kutlu atmosferine girdiğimiz  şu günlerde ne kadar Rabbimize şükretsek azdır.

Recep ve Şaban aylarını elimizden geldiği kadar güzel değerlendirerek, bol bol şükür , ibadet ve tevbe ile geçirdikten sonra şimdi de sıra sevgi ve kardeşlik bağlarının güçlendiği, ruhlarımızın ve gönüllerimizin huzurla dolduğu, manevi duygularımızın zirveye ulaştığı on bir ayın sultanı Ramazan’a girmiş bulunuyoruz.

İslam coğrafyasında yaşayan bütün insanların bu rahmet ve mağfiret ayında islâm’ı ve Kur’an’ı daha anlamlı yaşamak için titizlik göstereceklerinden şüphe yoktur.

Müslüman hem kendisinden hem de çevresinden sorumludur. Kâinatın Efendisi(s.a.s) nasıl islamiyeti yaymak için büyük çabalar harcadı ise, bizler de elimizden geldiğince çaba harcamalıyız.

Kalpleri evirip çeviren, insanlara hidayeti verip doğru yolu gösteren elbette yüce Allah’tır. Fakat kişiler de Allah’ın vesile ettiği araçlar olabilir. Ve bu görevimizi bu ayda daha çok idrak etmeliyiz.

Ramazan ayının bir güzelliği de oruçtan dolayı mü’minin açlığı kavraması, böylece yardımlaşma duygusunun en üst noktaya çıkmasını sağlamasıdır.

Ramazan ayında farz kılınan oruç ibadeti, gösterişten uzak yalnız Allah rızası için yapılabilecek bir ibadettir. Namaz gizlenemez, hacca giden bilinir, verilen zekat duyulur. Fakat oruç görülmekten, bilinmekten uzaktır.

Oruç nefsin sınırsız hile ve desiselerine karşı iman yolunun zorluklarına tahammül için çok önemli bir imtihandır.

Oruç ruhun, bedenin, bir takım istek ve arzuların disiplin altına girmesini sağlayıp, günahların yolunu keser, dolayısıyla yüce Yaratan’a yaklaştırır.

Orucun hikmetleri şu âyette açıkça ifade edilmektedir: “ Ey iman edenler ! Sizden öncekilere  farz kılındığı gibi, oruç size de farz kılındı. Belki bu sayede kötülüklerden korunursunuz.” ( Bakara: 184)

Bu âyetten de anlaşılacağı üzere orucun esas gayesi günahlardan korunmak, takva kazanmaktır. Kalplerin bozularak günah işlemesini engelleyen tek şey takvadır.

Ve yine başka bir âyette “Ramazan ayı ki insanlar için hidayetin ve doğru yolu gösteren hakla batılı birbirinden ayıran delillerin kaynağı olarak Kur’an onda indirilmiştir; her kim o ay’a erişirse oruç tutsun…” ( Bakara : 185) buyrulur.

Ramazan ayı yalnızca oruç ibadeti ile sınırlı bir ay değildir. Dolu dolu geçirdiğimiz ve biterken içimizin burkulduğu, bütünüyle ibadetler demetidir. Verdiğimiz sadakalar, zekât, teravih namazı, sahurda kılınan nafile namazlar bizler için güzel fırsatlardır.

Ramazan ayı aynı zamanda kendimizi sorgulama ayıdır. Acaba yaratılış gayemize uygun yaşıyor muyuz? Geride bıraktığımız on bir ayı nasıl geçirdik?  Keşke bu ayda gösterdiğimiz hassasiyeti diğer aylarda da gösterebilseydik diye düşünmeliyiz.

Kıyamete kadar insanlık alemine hidayet yolunu gösterecek olan Kur’an, Levh-i Mahfuzdan dünya semasına bu ayda inmiş ve peygamberimiz (s.a.s) aracılığı ile bize ulaşmıştır. Ve yine içinde kadir gecesi’nin olmadığı bin aydan daha hayırlı olan “Kadir Gecesi” de bu ayda Müslümanlara hediye edilmiştir.

Peygamber Efendimiz(s.a.s) de Ramazan ayı ile ilgili şöyle buyuruyorlar: “Eğer ümmetim Ramazan ayındaki İlâhî feyizleri bilmiş olsalardı, mutlaka bütün senenin Ramazan olmasını temenni ederlerdi.”

Her amelin başı tevbe, kulluğun özü duâ, hayvaniyetten sıyrılarak meleklerin safına katılmanın yolu da zikirdir. Ramazan ayının bereketi ile bir mü’min bu ayın içinde meleklerin mertebesine yetişebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz