Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi
27 Eylül 2016 Salı, 08:52
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi gunebakisnet@hotmail.com Tüm Yazılar

Plansızlıktır Adıyaman’ın Kaderi mi?

Editör’den…

 

Plansızlıktır Adıyaman’ın Kaderi mi?

 

Bugüne kadar sorun olan, kangren haline gelen ve halk arasında sürekli tartışılıp, şikayet konusu edilen her şey, istisnasız plansızlığın eseridir.

Bunu, olayları tek tek ele aldığınızda da, bir bütün olarak baktığınızda da görme şansı elde edebilirsiniz.

Eğitim bunlardan birisi. Okullaşma ve derslik yetersizliği yine aynısı.

Bütün ülke duble yollarla donatılırken, çoğu yerde otobanlarla ulaşım sağlanırken, Adıyaman’ın “yolsuz” kalmasının temel sebebidir plansızlık.

Sağlık da böyledir; yolu olmayan hastane yapmak, yapılan hastaneyi atıl bırakmak, terk edilecek hastaneyi tadilata almak, hatta yeni ek bina yapmak da plansızlığın eseridir.

Bizler Kültür Merkezi diye diye dilimizde tüy biterken, Kültür Merkezi’nin Adıyaman Üniversitesi olacak yere yapıp, sonra da Rektörlük binası olarak bağışlamak da plansızlıktır.

Parklar böyledir, bahçeler böyledir, piknik alanları böyledir.

Şehir merkezine araçla inme çalışmaktan bıktıysanız, bunun sebebi de plansızlıktır. Bir otopark yapacak plan bulunmamaktadır, 50 yılda şehrin cazibe merkezini değiştirecek bir plana rastlanmamaktadır.

Susuzluk da plansızlığın eseridir.

Adıyaman’ın 200 yıllık su sorunu, üç yıla dayanmıyorsa ve halen Koçali Barajının suyunu beklememiz gerekiyorsa, bu plansızlığın eserdir.

Tabii ki otogar…

Bölgenin en pahalı otogarı, atıl halde duruyor.

Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, halkın otogar talebini karşılamak için “zarar edeceğimizi biliyoruz ama yine de bu otogarı açacağız” sözünü, plansızlığa isyan olarak almak gerekiyor ama aynı dönemde de, aynı plansızlık devam ediyor.

Kãr ve zarar hesabı yapan yok, bir işin rantabl olup olmadığını düşünen de yok. Günü birlik yaşayan bir kent olup çıktık; bugünü kurtardıksa sorun yok, yarına Allah kerim…

Planlı yapınca sanki “yarına Allah kerim” diyemeyecekler!

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz