Son Dakika
24 Mayıs 2018 Perşembe
08 Mayıs 2017 Pazartesi, 08:36
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Peygambere Salat ve Selam Olsun

Peygambere Salat ve Selam Olsun

 

Yüce Yaratıcı (c:C),İlahî Mesajında ;  “Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber Muhammed’i överler. Ey insanlar ! Siz de O’nu övün, Ona salat ve selam getirin” (Ahzab 33/56) buyurmakta ve inanan insanlardan salat ü selam okumalarını istemektedir.

Kâinatın Efendisi(s.a.s) de “Kim bana bir kere salat okursa, Allah da ona on salat okur ve günahını affeder, on derece yükseltir.” “Kıyamet günü insanların bana en yakın olanları, bana en çok salat okuyanlardır.” Onun yakınında olmak istiyorsak Ona bol bol salat ve selam getirmeliyiz.

Kâinatın Efendisi (s.a.s); “Gerçek cimri, yanında ismim anıldığı halde bana salavat okumayandır.” “Yeryüzünde Allah’ın seyyah melekleri vardır. Onlar ümmetimin selamını anında bana ulaştırırlar” gibi hadisleriyle ümmetinin kendi üzerine salat ve salam getirmelerini teşvik etmektedir.

Yine Nebi’ler Nebi’si; “ Dua eden bir kimse peygambere salat okumadığı müddetçe duası perdelidir”, Her dua semaya çıkmaktan yasaklanmıştır (içinde) bana salat getirilen dua müstesna, o çıkabilir” gibi hadisleriyle duaların kabulünün kendisi üzerine getirilecek olan salat ü selama bağlı olduğunu belirtmektedir.

İslam alimleri de ittifakla, peygamber efendimizin(s.a.s) isminin anıldığı her yerde Ona salat ve selam getirmemiz gerektiğini özellikle vurgulamışlardır.

Salat sözlükte dua, namaz, tebrik, tazim, rahmet anlamlarına gelir. Bu anlamlardan dolayı da, alimler, salat’ın kuldan Allah’a ve Rasulüne doğru olduğunda dua, namaz, tazim… gibi anlamlara geldiğini, aynı kelimenin Allah ve peygamber’den insanlara doğru olduğunda tezkiye, ilahî rahmete erişme; meleklerin salatının ise inanan insanlar için dua ve istiğfar anlamını taşıdığını ifade etmişlerdir.

Buradan anlıyoruz ki; Allah ve meleklerin Hz. Peygamber’e salat etmesinin, meleklerin Habibullah lehinde istiğfar etmesi; Yüce Yaratıcı’nın da Onu rahmetine mazhar kılması şeklinde olduğudur.

Kulun, kânatın Efendisi’ne(s.a.s) ve diğer peygamberlere salat ve selam okuması, onlara karşı sevgisinin, hürmetinin ve onlara olan bağlılığının bir ifadesidir.

Peygamberimize ve diğer peygamberlere salavat getirme, onların ruhuyla irtibat kurmayı ve onların ruhaniyetinden istifade etmeyi kolaylaştırır.

Allah’ın Rasulü(s.a.s) bu gerçeği , yani kendisine salavat getirene bir misliyle kendisinin de salat (rahmet) edeceğini bir hadislerinde şöyle ifade eder: “Kim bana selam gönderirse, o sırada Allah ruhumu bedenime iade eder ve ben de ona selam veririm.

Kendisine  “Makam-ı Mahmud “ nedir diye sorulduğunda , Efendimz (s.a.s) in verdiği cevap şudur: “O şefaattir” buyurmuşlardır. O halde Onun şefaatine nail olmak için Ona bol bol salat ve selam getirmemiz gerekmektedir.

Nebi’ler Nebi’si (s.a.s) ümmetine nasıl salat ü selam okuyacağını da öğretmiştir. Ashabı’nın; Ey Allah’ın elçisi! Sana nasıl salat okuyalım?” sorusuna, O şöyle cevap vermiştir:

“Allah’ım, Muhammed’e ve Muhammed’in âline rahmet kıl, tıpkı İbrahim’e kıldığın gibi. Muhammed’i ve Muhammed’in âlini mübarek kıl, tıpkı İbrahim’i mübarek kıldığın gibi: Sen övülmeye layıksın, şerefi yücesin.

O’na bu dua ile salat ve selam okunabileceği gibi, “Sallallahü Aleyhi ve selem”, “Allahümme salli ala Muhammed” gibi kısa cümlelerle de okunabilir.

Kâinatın Efendisi(s.a.s) ne dost olmayanlar, başkasına dost olamazlar. Onunla barışa varamayanlar, başkalarıyla hiç barışık olamazlar. Kaldı ki savaş yoktur. Dünya dostluk ve kardeşlik üzerine yaratılmıştır.

Makam-ı Mahmudiyet, Makam-ı Ahmediyet ve hepsinin müncer olduğu Makam-ı Ahadiyet dostluk makamlarıdır. Ve levlake sırrının mazharına sadece O nail olmuştur. Bütün salat ve selamlar O’na olsun.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: