Köşe YazılarıManşet

Perre Antik Kenti

Perre Antik Kenti, her kazıda, her yeni bulguda şaşırtmaya devam ediyor. Ancak, başından bu yana Perre Antik Kentinin iki açmazı var.

Bunlardan birisi, orada bir yerleşim yerinin olmasıdır.

Örenli Mahallesi, Perre Antik kentinin tam üzerinde kurulmasıyla yanlış bir yapılanmadır. Ancak yanlış da olsa bir yapılanmadır ve orada yaşayan insanlar var.

Sit alanı olan Perre Antik Kenti ve Örenli Mahallesi, orada yaşayan insanların ‘insanca yaşama’sına engel teşkil ediyor. Çünkü sit alanı olunca yıkılmaya yüz tutan evini onarmada sıkıntı çekiyor, yenilemesi mümkün olmuyor, ‘yeni’ hiçbir şey yapamıyor. Hal böyle olunca da, Pirinliler, yani Örenli Mahallesi sakinleri de mevcutla yetinmek zorunda kalıyor.

İkincisi ise Perre Antik Kentinde ortaya çıkan güzelliklerinin sergilenememesi.

Bu iki açmaz, Perre’nin gün yüzüne çıkmasını engelleyen en önemli faktörlerdir.  Öncelikle bu iki açmazdan kurtulmak gerekiyor.

AK Parti Adıyaman Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı Ahmet Aydın’ın bahsettiği, yeraltında ciddi bir tarihi potansiyel olması, Adıyaman açısından bir kazanımdır.

Ama bu kazanım için, öncelikle bu iki açmazdan kurtulmak gerekiyor;

1-Örenli Mahallesi sakinleri mağdur edilmeden yeni bir yere taşınmalı.

2-Perre Antik Kenti kazılarından elde edilen tarihi eserleri, güvenlik endişesi olmadan ve bozulmadan sergilenecek büyük bir müze yapılmalı!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu