Köşe Yazıları

Perre Antik Kenti Mezopotamya’nın Efes’idir…

Perre Antik Kenti Kommagene Krallığının 5 önemli kentinden birisidir. Özellikle Malatya yolu üzerinde bulunması ve su kaynaklarına yakın olması jeopolitik konum açısından oldukça önemli bir yerleşke haline getirmiştir Perre Antik Kentini.

Geçmişin bu önemli kentinin kalıntıları bir an önce gün yüzüne çıkarılırsa eğer ilimiz Adıyaman da kuşkusuz günümüzün en önemli turizm kentlerinden biri olacaktır.

Son yıllarda devam eden kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan eserler ve kalıntılar bize asıl cevherin halen ortaya çıkarılmadığı mesajını veriyor. Ve bizler de büyük bir merakla kazı çalışmalarını yakından takip etmeye devam ediyoruz.

Perre Antik Kenti kazıları devam ettikçe ortaya çıkacak eserler ve yapılar bizleri geçmişin en ihtişamlı ve bozulmamış yapılarıyla gizemli bir geçmişe götürecektir.

Ege coğrafyası için Efes Antik kenti ne ise Mezopotamya coğrafyası için Perre Antik Kenti odur. Yılda en az 1.5 milyon insanın ziyaret ettiği ve yaklaşık 3-4 saat süren geziler ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Efes Antik Kenti’ne eş değer bir yapıdadır Perre Antik Kenti.

Mezopotamya coğrafyası insanlığın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Fırat ve Dicle Nehirlerinin insanlığa armağan ettiği Mezopotamya coğrafyası toprağın işlenmesi ile tarımın ve  ticaretin merkezi olması, medeniyetlerin kesişim noktası olması, farklı inanç gruplarına ev sahipliği yapması bizlere üzerinde yaşadığımız coğrafyanın temellerinin nasıl zengin bir birikime sahip olduğunu gösteriyor.

Üzerinde yaşadığımız coğrafyada gömülü olan tarihin bir an önce gün yüzüne çıkarılması bizleri Göbeklitepe ile “Tarihin Başlangıç Noktası” unvanını alan Şanlıurfa’dan çok daha farklı ve hatta daha eski bir başlangıca götürecektir.

Perre Antik Kenti’nde gömülü tarihin gün yüzüne çıkarılması Adıyaman için çok önemli bir dönüm noktası olacaktır. Arkasından Kahta, Gerger, Besni, Samsat ilçelerinde ve devamında bir çok köy yerleşkelerinde yeni yeni antik kentler ortaya çıkması izleyecektir.

Perre Antik Kenti’nin ortaya çıkarılması ile Adıyaman adeta küllerinden kendini yeniden var edecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu